.
.
.

درخواست کرد‌ها از بغداد برای جلوگیری از اقدامات «پ.ک.ک» در سنجار

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عضو فراکسیون ائتلاف دولت قانون در مجلس نمایندگان عراق، ورود نیروهای حزب کارگران کردستان (پ ک ک) به سنجار و تشکیل مجلس ویژه‌ای برای اداره آن را اقدامی خطرناک توصیف کرد و از بغداد خواست تا جلوی اقدامات این حزب را بگیرد.

این در خواست به دنبال اعتراض شدید حکومت اقلیم کردستان عراق به تأسیس «مجلس ایزدی‌های سنجار» توسط «پ. ک. ک» و تلاش‌های این حزب برای تأسیس شهرک سنجار، صورت می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، حنین القدو در یک گفت‌و‌گو با خبرگزاری «المعلومه» گفت: «سنجار دارای نمایندگانی در مجلس عراق و شورای استان نینوا است و سرنوشت آن را باید همین نمایندگان تعیین کنند، نه حزب کارگران کردستان و احزاب سیاسی دیگر».

القدو افزود: «ورود نیروهای حزب کارگران کردستان به سنجار و تشکیل مجلسی ویژه برای اداره این شهر، اقدامی خطرناک است و بر ضعف‌های امنیتی و سیاسی دولت عراق دلالت دارد، چرا که این ضعف موجب شده که بیگانکان وارد سنجار شوند».

وی تاکید کرد: «تسلط نیروهای پ. ک. ک بر سنجار و ایجاد تغییرات جمعیتی در آن اقدامی دشمنانه علیه عراق به شمار می‌رود و موجب تنش‌های سیاسی و اداری در منطقه خواهد شد».

القدو از دولت عراق خواست فوراً از اقدامات «خودسرانه» پ. ک. ک در سنجار جلوگیری کند.

طبق این گزارش ریاست اقلیم کردستان تشکیل مجلس ایزدی‌های سنجار توسط پ. ک. ک را خارج از خواست و اراده کُردهای ایزدی دانسته و بر مقابله با این اقدام تأکید کرده است.

ریاست اقلیم کردستان در بیانه خود گفته است که منطقه سنجار دارای نهادهای اداری و قانونی است و هیچ حزب و جریانی حق ندارد اراده خود را بر آن تحمیل نماید.

ریاست اقلیم ضمن هشدار در مورد واکنش تند به‌ چنین اقدام‌هایی، به مردم سنجار اطمینان خاطر می‌دهد که این منطقه به صورت رسمی به اقلیم کردستان ملحق می‌شود.

شایان ذکر است که روز چهارشنبه ۱۴ ژانویه با حضور ۲۰۰ نماینده ایزدی‌های سنجار و نمایندگان شماری از نهاد‌ها و احزاب سیاسی کُردی ایزدی نزدیک به «پ. ک. ک»، این حزب در کوهستان سنجار کنفرانسی با عنوان «خود مدیریتی دموکراتیک اراده ماست» برگزار و مجلس ایزدی‌های سنجار را با ۲۷ نماینده در راستای تشکیل شهرک سنجار تأسیس کرد.