.
.
.

جبهه جدید در جنگ سوریه: درگیری میان کُرد‌ها و نیروهای اسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع کُرد و دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کردند که کُردهای این کشور شنبه ۱۲ ژانویه با نیروهای دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه درگیر شدند.

این درگیری نقض توافقی نانوشته میان دو طرف به شمار می‌آید که بر متمرکز شدن برد دشمنان دیگری در جنگ‌های داخلی سوریه تاکید داشت.

در شمال شرق شوریه که اکثر ساکنانش کُرد هستند، نیروهای حکومت اسد با واحدهای حمایت از خلق کُرد، عمدتا روابط خوبی داشتند و درگیری‌هایی میان دو طرف حاصل نشده بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد درگیری‌ها پس از آن آغاز شد که نیروهای ارتش سوریه به علاوه یکی از گردان‌های همپیمانش، ساختمان‌هایی در منطقه‌ای را تصرف کردند که برپایه توافق صورت گرفته، قرار بود این منطقه خالی از سلاح باشد.

رامی عبد الرحمن مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفت که درگیری‌های شدیدی روز شنبه روی داد که طی آن واحدهای حمایت از خلق کُرد، ده‌ها تن از نیروهای ارتش و همچنین نیروهایی از حزب بعث حاکم در سوریه را دستگیر کردند.

او افزود که درگیری‌ها در برخی مناطق استان حسکه، همچنان ادامه دارد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید که دولت سوریه و واحدهای حمایت از خلق کُرد، پیش‌تر طی توافقی، حسکه را به دو قسمت تقسیم کرده بودند.

واحدهای حمایت از خلق کُرد در سایت خود اعلام کردند ارتش سوریه سه منطقه مشرف بر حسکه را که اکثر ساکنانشان کُرد هستند، بمباران کردند که طی آن نیروهای کُرد با نیروهای ارتش در داخل شهر درگیر شدند.

هر از چند گاهی درگیری‌هایی میان کُردهای سوریه و هواداران بشار اسد بر سر زمین روی می‌دهد اما تا کنون همواره این درگیری‌ها بسیار کوتاه مدت بوده‌اند. کُرد‌ها می‌گویند که طی سالیان درازی از سوی دولت سوریه منزوی شده بودند.

فعالان کُرد هم تصاویری را منتشر کردن که بالا رفتن دود از برخی ساختمان‌هایی را نشان می‌دهد که پرچم کُردهای سوریه روی آن‌ها برافراشته شده است. آن‌ها می‌گویند که کنترل این ساختمان‌ها را از چنگ نیروهای دولتی خارج کرده‌اند.

دولت سوریه طی سال‌های اخیر که از زمان آغاز بحران این کشور می‌گذرد، روابط خود را با کُرد‌ها بهبود بخشید و اعلام کرد حاضر است به آن‌ها برای جنگ با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش کمک کند.

طی حدود چهار سالی که از اغاز بحران سوریه می‌گذرد، کنترل خود را بر مناطقی از شمال شرق این کشور، بسط دادند.