.
.
.

افزایش قیمت نفت و گرم شدن بازار سهام کشورهای خلیج

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بازار سهام کشورهای خلیج روز یکشنبه ۱۸ ژانویه، بعد از انتشار درآمدهای مثبت چهارماهه بیشتر شرکت‌ها و افزایش قیمت نفت، با افزایش شاخص بورس همراه بود. شاخص بزرگ‌ترین شرکت سعودی، با وجود درآمدهای نه چندان درخشان، روز یکشنبه افزایش یافت که می‌تواند نشانه‌ای از امکان پایان یافتن افت شاخص‌های در بازارهای خلیج باشد.

آخر هفته گذشته با افزایش قیمت نفت همراه بود و شاخص نفت برنت در روز جمعه به بالای ۵۰ دلار برای هر بشکه رسید. به گزارش «سازمان بین المللی انرژی» نشانه‌های از کاهش عرضه نفت به ویژه در آمریکای شمالی به چشم می‌خورد.

به گزارش رویترز، شاخص بازار بورس پادشاهی سعودی روز یکشنبه ۰. ۹ درصد افزایش داشت، و قیمت سهام شرکت «سعودی بیسیک اینداستریز (SABIC) با ۱. ۱ افزایش به ۷۹.۱۱ ریال رسید. سابیک بزرگ‌ترین شرکت پتروشیمی جهان، با درآمد ۴.۳۶ میلیارد ریال (۱. ۱۶ میلیارد دلار) در چهارماهه پایان سال، نسبت به در آمد پیش بینی شده ۵. ۵ میلیارد ریال، با افت درآمد روبرو بود، و مدیر عامل این شرکت نتوانست برآوردی از درآمد سال ۲۰۱۵ این شرکت، به دلیل غیرقابل پیش بینی بودن قیمتهای نفت، ارائه دهد.

سهام سیبک نسبت به اوج قیمت آن در ماه سپتامبر بیش از ۴۲ درصد افت داشته و پیش بینی‌ها حکایت از افت درآمد این شرکت داشت. اما با افزایش شاخص این شرکت در روز یکشنبه، بنظر می‌رسد که روند نزولی در بازار سهام سعودی متوقف شده باشد.

سهام بانک» آلینما «و شرکت ساختمانی الخوری سعودی هم روز یکشنبه با افزایش شاخص روبرو بودند. گزارش درآمد این دو شرکت برای چهارماهه آخر سال به مراتب بیش از انتظار بازار بود.

بازار بورس دبی هم روز یکشنبه ۱.۵ درصد رشد داشت، و شاخص بانک» امارات ان. بی. دی «، بزرگ‌ترین بانک دبی، بعد از گزارش ۸۲ درصد افزایش سود در چهارماهه آخر سال آن، ۲. ۲ درصد بالا پرید. بانک مشرق نیز با ۲.۳ درصد افزایش از دیگر برندگان روز یکشنبه بود.

روز یکشنبه بازار سهام ابوظبی با ۱. ۷ درصد افزایش، سهام قطر با ۰.۵ درصد، سهام مصر با ۰.۳ درصد از دیگر برندگان این روز بودند.