فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • حوثی‌ها مدیر دفتر رئیس جمهور یمن را ربودند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  منابع پلیس در یمن روز شنبه ۱۷ ژانویه اعلام کردند که افراد مسلح وابسته به گروه حوثی‌ها، احمد عوض بن مبارک، مدیر دفتر عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری این کشور را ربوده و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، ظاهرا هدف از ربودن عوض بن مبارک، جلوگیری از تقدیم پیش نویس قانون اساسی جدید یمن در جلسه شنبه هیئت دولت این کشور است.

  گروه حوثی‌ها بار‌ها مخالفت خود را با پیش نویس جدید قانون اساسی یمن، به بهانه اینکه کشورشان را تقسم خواهد کرد، اعلام کرده‌اند.

  حادثه ربودن مدیر دفتر رئیس جمهور یمن، علاوه بر آشکار شدن بی‌ثباتی شدید امنیتی، اختلاف میان تشکلات، احزاب و جریان‌های سیاسی این کشور را نشان می‌دهد.

  حوثی‌ها اظهارات درز شده عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور یمن را که گفته بود این پیش نویس در صورت تصویب وحدت بیشتر کشورش را باعث خواهد شد، رد کرده و بر مخالفت خود با پیش نویس ادامه دادند.

  این پیش نویس در نتیجه گفت‌و‌گو‌های ملی برای زمینه سازی جهت انتقال قدرت در پی برکناری علی عبدالله صالح رئیس جمهوری سابق یمن در سال ۲۰۱۲، نوشته شده است.

  بنا بر جزئیات درز شده از پیش نویس قانون اساسی جدید یمن، نظام این کشور فدرال بر مبنای شش اقلیم تبدیل خواهد شد. گروه حوثی‌ها این تقسیم بندی بر خلاف منافع خود دانسته‌اند.

  از سوی دیگر، صالح الصماد، مشاور رئیس جمهوری یمن که یکی از نیروهای حوثی‌ها به شمار می‌رود، کنار کشیدن این گروه از گفت‌و‌گو با دولت را اعلام کرد. او گفته که حوثی‌ها در گام‌های بعدی، برای سرنگونی دولت هادی تلاش خواهند کرد.

  تبلیغات