فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تل آویو: تحقیقات درباره جنایت‌های جنگی اسرائیل شرم آور است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، جمعه ۱۶ ژانویه، با تصمیم دادگاه کیفری بین المللی برای آغاز تحقیق در «جنایت‌های ضد انسانی احتمالی» در مناطق فلسطینی، اعلام مخالفت کرد و آن را «شرم آور» توصیف کرد.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، نتانیاهو گفت که دادگاه کیفری بین المللی، هیچ سلطه‌ای بر فلسطین ندارد چرا که فلسطین کشور نیست.

  نخست وزیر اسرائیل گفت: «این تحقیقات اولیه‌ای که آغاز شده، کار بیهوده‌ای است چرا که تشکیلات خودگردان، با گروه تروریستی حماس که بنا بر تعریف قوانین بین المللیف جنایت جنگی انجام می‌دهد، همکاری می‌کند.»

  پیش از این اویگدور لیبرمن وزیر امور خارجه اسرائیل نیز تصمیم دادگاه کیفری بین المللی لاهه را برای آغاز تحقیقات اولیه در جنایت‌های جنگی احتمالی در سرزمین‌های فلسطینی را «شرم آور» توصیف کرده بود.

  لیبرمن با بیان اینکه اسرائیل با تحقیقات همکاری نخواهد کرد گفت: «تن‌ها هدف از این تحقیقات مانع تراشی در مسیر اسرائیل در دفاع از خود در مقابل تروریسم است.»

  پیش از این دادگاه کیفری بین المللی (لاهه)، اعلام کرده بود که تحقیقات اولیه خود را درباره جنایت‌های جنگی احتمالی در سرزمین‌های فلسطینی آغاز کرد؛ اقدامی که می‌تواند به متهم شدن شماری از مسئولان اسرائیلی بینجامد.

  اول ژانویه، یک روز پیش از آنکه تشکیلات خودگردان فلسطینی، درخواست عضویت خود را در دادگاه بین المللی جنایت‌های جنگی ارائه دهد، دولت فلسطین از دفتر دادستانی دادگاه بین المللی جنایت‌های جنگی خواست، درباره «جنایت‌هایی» که از ۱۳ ژوئن در سرزمین‌های فلسطینی در جریان حمله اسرائیل به غزه روی داده، تحقیق کند.

  هشتم ژانویه فلسطینی‌ها با وجود مخالفت آمریکا، به شکلی رسمی به عضویت دادگاه کیفری بین المللی در آمدند.

  فلسطین عضو ناظر سازمان ملل متحد است از این رو حق دارد به کنوانسیون‌ها و سازمان‌های بین المللی بپیوندد.

  مسئولان فلسطینی شکایتی نیز به دادگاهی خصوصی علیه حملات اسرائیل به نوار غزه، ارائه داده‌اند؛ حملاتی که پیش از ۲۲۰۰ کشته بر جای گذاشت که اکثر آن‌ها از غیر نظامیان هستند.

  تبلیغات