فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آغاز مذاکره طرف‌های درگیر در لیبی به میزبانی سازمان ملل

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  برناردینو لیون، نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای پایان دادن به بحران سیاسی و امنیتی لیبی اعلام کرد، طرف‌های درگیر این کشور روز چهارشنبه ۱۴-۱-۲۰۱۵ مذاکرات خود را با نظارت هیات سازمان ملل در ژنو آغاز می‌کنند.

  نماینده ویژه سازمان ملل گفت: «در باره جزئیات این نشست، شخصیت‌ها و احزاب شرکت کننده در مذاکرات، بعدا توضیحات بیشتری خواهیم داد».

  به گزارش تلویزیون العربیه، به نقل از منابع سیاسی در لیبی هدف از نشست میان طرف‌های در گیر در ژنو ایجاد زمینه مشترک برای مرحله انتقالی و امکان تشکیل دولت وحدت ملی و فراهم کردن شرایط مناسب برای تصویب قانون اساسی جدید این کشور است.

  طبق این گزارش نیروهای سیاسی که در طرابلس مستقر هستند اعلام کردند، که شرکت در این مذاکرات را در شرایط کنونی به تعلیق انداختند. این مسئولان می‌گویند، به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در باره نحوه اجرای این نشست، در حال بررسی حضور یا عدم حضور خود در این مذاکرات هستند.

  یک منبع مطلع به العربیه گفت که قرار است احزاب لیبی روز چهارشنبه جلسه‌ای مشاوره برای آماده سازی مذاکرات برگزار کنند و گفت‌و‌گوهای رسمی را پنجشنبه آغاز خواهند کرد.

  به گفته این منبع در این نشست ۱۷ شخصیت سیاسی از جمله سه چهره برجسته نماینده کنگره ملی لیبی، و از جمله عمر حمیدان، سخنگوی کنگره ملی،محمد علی شعیب، حمید احمد علی حومه، ابوبکر بعیره، و ادریس عبدالله ادریس چهار تن از اعضای پارلمان این کشور شرکت خواهند کرد.

  نعیم الغریانی و فتحى باشا آغا به نمایندگی از سوی دیگر نمایندگانی که شرکت در جلسات پارلمان را تحریم کرده بودند نیز در این نشست شرکت خواهند کرد. همچنین ۸ تن از سیاستمداران و نمایندگان جامعه مدنی و فعالان حقوق بشر نیز در این مذاکرات حضور دارند.

  سازمان ملل در بیانیه‌ سه شنبه شب خود اعلام کرد، در مذاکرات ژنو بر اصول انقلاب ۱۴ فوریه که به براندازی معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی در سال ۲۰۱۱ انجامید، ارزش‌های دموکراسی، حقوق بشر، احترام به بیانیه‌ قانون اساسی، احترام به قانونی بودن نهادهای قانونگذاری- اجرایی و قضایی دولت و مخالفت با تروریسم تاکید خواهد شد.

  برناردینو لئون، به نمایندگی از سازمان ملل متحد، ماموریت یافته که برای پایان دادن به بحران سیاسی و امنیتی لیبی تلاش کند. در راستای این تلاش‌ها دور اول از گفت‌و‌گو میان طرف‌های درگیر در شهر «غدامس» برگزار شد. اما دور دوم مذاکرات به دلیل عدم توافق طرف‌های درگیر در باره مکان برگزاری آن، به تعویق افتاد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران