.
.
.

النصره مسئولیت دو انفجار انتحاری شمال لبنان را بر عهده گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه النصره در بیانیه‌ای که بر روی حساب کاربری مرتبط با خود در شبکه اجتماعی «توئیتر» منتشر کرد، مسئولیت حمله انتحاری شامگاه شنبه ۱۰ ژانویه به منطقه جبل محسن در شمال لبنان را بر عهده گرفت.

النصره که شاخه القاعده در سوریه است، توسط حساب کاربری «مراسل قلمون»، در شبکه اجتماعی «توئیتر» اعلام کرد: «هدف قرار دادن قهوه خانه پاتوق حزب ملی دموکراتیک نصیری در جبل محسن با یک عملیات استشهادی دوگانه، برای گرفتن انتقام اهل سنت در سوریه و لبنان صورت گرفته است.»

حزب عربی دموکراتیک، بزرگ‌ترین حزب علوی‌های لبنان است.

شامگاه جمعه انفجاری انتحاری قهوه خانه «ابو عمران» در منطقه جبل محسن در شهر طرابلس در شمال لبنان را هدف قرار داد که به کشته شدند دستکم ۹ نفر و زخمی شدن بیش از ۳۷ نفر دیگر انجامید.

به گزارش خبرنگار العربیه به نقل از منابع امنیتی ابتدا یک مهاجم انتحاری بمب همراه خود را درون قهوه خانه منفجر کرد. پس از آن مهاجم انتحاری دوم بعد از آنکه مردم برای کمک به زخمی‌ها تجمع کرده بودند، جلیقه انفجاری خود را منفجر کرد.

شایان ذکر است که جبل محسن، منطقه‌ای علوی نشین است. در پی بحران سوریه، مردم این منطقه بار‌ها با ساکنان مناطق دیگر درگیر شدند.

انفجار شنبه در آستانه تصمیم دستگاه قضایی لبنان برای صدور حکم بازداشت علی عید رهبر «حزب عربی دموکراتیک» صادر شده است. او متهم به دست داشتن در دو انفجاری است که مساجد سنی السلام و التقوی را در طرابلس بیش از یک سال پیش هدف قرار داد.

دستگاه قضایی لبنان پیش‌تر این حکم قضایی برای بازداشت علی عید را پس از ارائ پرونده او به شورای قضایی ابطال کرده بود. این اقدام موجی از ناخرسندی را در شهر طرابلس در پی داشت؛ شهری که در سال‌های اخیر، موجی از خشونت را به ویژه میان دو منطقه علوی نشین جبل محسن و سنی نشین باب التبانه شاهد بود. ساکنان این دو منطقه دستکم ۲۰ بار با یکدیگر درگیر شده‌اند.

پیشتر ارتش لبنان طرحی امنیتی را با اجرا گذاشت که توانست تا حدودی امنیت را در منطقه بر قرار کند و بسیاری از رهبران گروه‌های شبه نظامی را دستگیر کند. این طرح امنیتی بزرگ‌ترین اقدام ارتش لبنان علیه گروه‌های ترویستی توصیف شد.

انفجار جبل محسن پنج روز پس از دومین دور از گفت‌و‌گو‌ها میان «جریان المستقبل» به رهبری سعد حریری نخست وزیر اسبق لبنان و «حزب الله» روی می‌دهد. هدف از این گفت‌و‌گو‌ها، پایان دادن به وضعیت تنش مذهبی میان لبنانی است.

پس از انفجار، استاندار طرابلس، دستور برقراری قانون آمد و شد را در منطقه صادر کرد. نیروهای امنیتی هم با ایجاد کمربندی امنیتی گرداگرد منطقه، تحقیقات را آغاز کردند.

خبرگزاری دولتی لبنان نیز گزارش داد که نیروهای اطلاعات ارتش، منازل دو مهاجم انتحاری را که لبنانی و از منطقه منکوبین طرابلس هستند، محاصره کردند.