.
.
.

هادی: راه حل بحران یمن سیستم فدرالی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور یمن اظهار داشت، برقراری یک نظام فدرال که بیشتر بر ارزشهای اقتصادی تاکید کند، راه حل بحران‌های این کشور است. وی گفت که چنین سیستمی می‌تواند باعث پایان دادن به انحصار ثروت، و توزیع عادلانه منابع کشور شود.

به گزارش خبرگزاری یمنی «سبأ» هادی هنگام دریافت نخستین پیش نویس قانون اساسی «کشور فدرال یمن» اظهار داشت که سیستم فدرال، یمن را از کشوری فقیر به کشوری ثروتمند تبدیل خواهد کرد.

وی افزود: «بر این باورم که یمن در آینده با وجود ثروت‌ها، منابع اقتصادی، پیاده کردن اصول حکمرانی، توزیع عادلانه ثروت و نیز مشارکت واقعی در قدرت، کشوری ثروتمند خواهد شد».

رئیس جمهور یمن تاکید کرد که سیستم فدرال، درمان بحران انحصار قدرت و ثروت، نیز راه حل مشکلات اقتصادی که یمن این روز‌ها گریبانگیر آن است.

واکنش حوثی‌ها

از سوی دیگر، گروه حوثی‌ها پیش نویس قانون اساسی جدید یمن را که این کشور را به ۶ اقلیم تقسیم می‌کند، نپذیرفته و گفته که این سیستم یمن را تجزیه خواهد کرد.

بر اساس گزارش «مارب پرس» علی القحوم یکی از رهبران حوثی‌ها فاش کرده که عبدالملک حوثی در دیدار با مشاوران منصور هادی، نقطه نظرات خود را در مخالفت با پیش نویس جدید اعلام کرده است.

القحوم درباره رد کردن این پیش نویس از سوی حوثی‌ها اظهار داشت: «بله آن را امضا نکردیم چرا که آن‌ها در این پیش نویس، تبدیل شدن یمن به شش اقلیم را تحمیل کرده‌اند، این تقسیم به مصلحت کشور نیست و مطابق با ارزش‌های علمی نیست.»

این مقام حوثی گفت: «هیچ مشکلی با دولت اتحادی نداریم، اما تبدیل کشور به شش اقلیم درست نیست، این تقسیم کاملا سیاسی است، این سیستم به تحریک نیروهایی از داخل و خارج پیشنهاد شده است.»

وی خواستار ایجاد یک کمیته متخصص برای تعیین نوع حکومت برای یمن، بر اساس ارزش‌های علمی شد.