.
.
.

مخالفت آمریکا با عضویت فلسطین در دادگاه کیفری بین المللی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از آنکه‌ بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، درخواست عضویت تشکیلات خودگردان فلسطینی را در دادگاه کیفری بین المللی پذیرفت، آمریکا به شدت با آن مخالفت کرد. آمریکا دلیل اعتراض خود را با عضویت فلسطین در این سازمان بین المللی، پیچیده‌تر شدن مذاکرات اسرائیل و فلسطینیان اعلام می‌کند.

بان کی مون گفته است که تشکیلات خودگردان فلسطینی از اول ماه آوریل سال جاری به عضویت دادگاه جنایی بین المللی در خواهد آمد و به این ترتیب فلسطینی‌ها قادر خواهند بود علیه تجاوزهای اسرائیل در این دادگاه شکایت کنند.

این دادگاه اولین بار در اول ژوییه سال ۲۰۰۲ تشکیل شد و قرارداد تشکیل آن در شهر رم پایتخت ایتالیا امضاء شد. به همین دلیل به معاهده رم نیز معروف است. این دادگاه به جرایمی مانند جنایات جنگی، نسل کشی و جنایت علیه بشریت رسیدگی می‌کند. تاکنون ۱۲۲ کشور به عضویت این نهاد بین المللی درآمده‌اند اما اسرائیل و آمریکا هنوز از عضویت در آن خودداری کرده‌اند.

اسرائیل نیز به شدت علیه عضویت فلسطین در این دادگاه اعتراض کرده است. بنیامین ناتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد که اسرائیل هرگز فرماندهان و سربازان خود را برای محاکمه تحویل این دادگاه نخواهد داد و افزود: «اگر قرار است شکایتی علیه اسرائیل مطرح شود اول باید شکایتی علیه تشکیلات خودگردان فلسطینی مطرح شود که یک سازمان تروریستی به نام حماس را در دولت خود جای داده است.». اشاره نتانیاهو به دولت آشتی ملی فلسطینیان با شرکت حماس و سازمان آزادیبخش فلسطین است.

اسرائیل آخرین عملیات نظامی خود را علیه فلسطینیان در ۱۲ ژوئن ۲۰۱۴ زمانی آغاز کرد که سه نوجوان اسرائیلی از ساحل غربی رود اردن ربوده شدند. پس از آین حادثه اسرائیل بیش از ۲۰۰۰ تن فلسطینی را بازداشت و زندانی کرد.

سپس اسرائیل حمله ای به نوار غزه آغاز کرد که بیش از ۵۰ روز به طول انجامید. آدر این مدت بیش از ۲۲۰۰ فلسطینی و ۷۰ اسرائیلی جان باختند و بخش‌های بزرگی از مناطق مسکونی و اداری نوار غزه نابود شدند. اکثر قربانیان فلسطینی غیر نظامی بودند در حالی که همه کشته شدگان اسرائیلی جز سه تن، از نیروهای نظامی بودند.

صائب عریقات مذاکره کننده ارشد فلسطینی تایید کرده است که تشکیلات خودگردان فلسطینی دو شکایت علیه اسرائیل به اتهام «جنایت جنگی» در حمله ۵۰ روزه به غزه تنظیم و تقدیم این دادگاه خواهد کرد. در شکایت دیگر توسعه غیرقانونی شهرک‌های یهودی نشین در مناطق فلسطینی به این دادگاه ارجاع خواهد شد.

فلسطینیان قادر نخواهند بود که علیه اسرائیل برای جرایمی که قبل از سال ۲۰۰۲ مرتکب شده به این دادگاه شکایت کنند چون دادگاه کیفری بین المللی در سال ۲۰۰۲ تاسیس شد.