.
.
.

محکومیت حمله به نشریه فرانسوی از سوی کشور‌ها و نهادهای عربی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کشور‌ها و سازمان‌های عربی، حمله مسلحانه به دفتر نشریه فرانسوی طنز «چارلی ابدو» در پاریس را محکوم کردند.

پادشاهی سعودی در خبرگزاری دولتی خود به نقل از یک مقام مسئول، با محکومیت این حمله، تاکید کرد که ریاض، با تاسف فراوان، اخبار «این حمله تروریستی» را پی گیری کرد؛ حمله‌ای که به مجله «چارلی ابدو» روی داد و «به کشته شدن شماری از قربانیان بی‌گناه» انجامید.

این مقام مسئول افزود: «پادشاهی سعودی به شدت این عمل تروریستی بزدلانه را که دین اسلام حنیف همچون دیگر ادیان با آن مخالف است، محکوم می‌کند. به خانواده‌های قربانیان و دولت و مردم کشور دوست فرانسه تسلیت می‌گوید و برای زخمی‌ها، آرزوی شفای عاجل دارد.»

امارات متحده عربی هم «حمله تروریستی» به «نشریه چارلی ابدو» را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی امارات، وزارت امور خارجه این کشور بیانیه‌ای صادر کرد که در آن آماده است: «امارات همبستگی خود را با دولت و مردم فرانسه در این لحظات سخت اعلام می‌کند و تروریسم را با همه انواعش محکوم می‌کند و آم را پدیده‌ای تهدید کننده امنیت و ثبات جهانی می‌داند.»

امارات متحده عربی تاکید کرده است: «چنین اعمال جنایتکارانه‌ای نیاز به همکاری همگان برای ریشه کن کردن این پدیده نشان می‌دهد؛ پدیده‌ای که در پی ویرانی، آشوب و از میان بردن امنیت و ثبات جهانی است.»

وزارت امور خارجه امارات متحده عربی «این اعمال جنایتکارانه» را که «غیر نظامیان بی‌گناه را هدف قرار می‌دهد» با «تمام ارزش‌های اخلاقی و انسانی» منافی دانست.

محمد المومنی سخنگوی دولت اردن نیز در مصاحبه با خبرگزاری دولتی این کشور تاکید کرد: «دولت اردن این حمله تروریستی را که به ساختمان نشریه چارلی ابدو روی داده، محکوم می‌کند.»

او ادامه داد: «این حمله تروریستی، تجاوز به ارزش‌های والا و تجاوز به کشور فرانسه دوست است.» او همچنین «روابط تاریخی ویژه میان اردن و فرانسه» را یادآور شد.

المومنی از طرف «دولت اردن» به «دولت و مردم فرانسه» به خاطر «کشته شدن شماری از شهروندان در این حمله تروریستی» تسلیت گفت و بر «همکاری اردن و دیگر دوستان در مقابله با همه چهره‌های تروریسم» تاکید کرد.

اتحادیه عرب نیز با صدور بیانیه‌ای، حمله مسلحانه به نشریه فرانسوی را محکوم و آن را «تروریستی» توصیف کرد.

دانشگاه دینی الازهر مصر هم حمله به نشریه فرانسوی را «جنایتکارانه» توصیف و تاکید کرد: «اسلام با اینگونه اعمال خشونت آمیز مخالف است.»

از سویی سامح شکری وزیر امور خارجه مصر با محکومیت این «حمله ترورستی»، ایستادگی قاهره را در کنار فرانسه «در مقابله با تروریسم که نیاز به تلاش‌های مشترک بین المللی دارد» تاکید کرد.

در تونس نیز راشد الغنوشی رهبر حزب اسلامگرای نهضت به شدت حمله به نشریه فرانسوی را محکوم کرد. الغنوشی در بیانیه‌ای که به زبان فرانسوی صادر شده تاکید کرد: «النهضه از این اقدام بزدلانه که خبرنگاران و کارمندان چارلی ابدو را هدف قرار داده، ناخرسند است.»

او افزود: «به شدت این اقدام‌های تروریستی، عاملان، مشوقان و حامیان آن را محکوم می‌کنیم.»

وزارت امور خارجه قطر و حیدر العبادی نخست وزیر عراق نیز حمله خونبار به ساختمان نشریه فرانسوی «چارلی ابدو» را محکوم کردند.