.
.
.

امارات..بازار گرم فیلمسازان جهان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سهولت دسترسی، زیرساختهای پیشرفته، و مناظر بدیع، این‌ها فقط پاره‌ای از جاذبه‌های کشور امارات متحده عربی برای فیلمسازان جهان است. این کشور با کاستن از هزینه‌ها و کاغذبازیهای اداری، رفته رفته به مرکز مورد علاقه تهیه کنندگان فیلم در سطح جهان تبدیل می‌شود.

کمیسیون فیلم ابوظبی، که نظارت بر امور فیلمسازی در این امارت را برعهده دارد، اخیرا طرح بازپرداخت ۳۰% هزینه‌های تهیه فیلم در این شهر را به اجرا گذاشته، و امارت دبی هم مشغول مذاکره برای تنظیم چنین طرحی است.

بر اساس برآورد‌ها، دو امارت ابوظبی و دبی، شاهد بهره وری اقتصادی خوبی از صنعت سینما بوده‌اند.پال بیکر، مدیر شرکت خدمات سینمایی «توفور۵۴» ابوظبی، در گفتگو با روزنامه «گلف نیوز» گفت: «بر اساس تحقیقات بعمل آمده در ابوظبی، از هر ۱ درهم سرمایه گذاری در صنعت سینما، تولید ناخالص داخلی ۴. ۵ درهم افزایش می‌یابد.»

بیکر افزود: «بخاطر این اثر فزاینده سرمایه گذاری در صنعت سینما، برنامه بازپرداخت در سال ۲۰۱۴ بازده اقتصادی‌ای معادل ۱۸۰ میلیون درهم داشته است.»

او همچنین گفت که تولید فیلم وسریال تلویزیونی، ضمن کمک به توسعه صنعت سینما، «بر کل اقتصاد هم تاثیر مطلوبی دارد. برای مثال برای تهیه فیلم «جنگ ستارگان» (استار-وار)، چندین صد نفر هنرپیشه و کارکنان سینمایی به ابوظبی سفر کردند و از این طریق صنعت گردشگری و هتلداری این شهر نیز متنفع شد.»

بیکر گفت که تجربه فیلمسازی به استعدادهای محلی هم کمک می‌کند تا با تهیه کنندگان بین المللی فیلم آشنا شوند.دبی هم که پیش از این تجربه تهیه فیلم "سیریانا" در سال ۲۰۰۵، "می‌شن ایمپاسیبل" در سال ۲۰۱۱، و ۱۴ فیلم سینمای بالیوود را در پرونده خود دارد، اخیرا طرح "بازپرداخت" بخشی از هزینه را برای توسعه بیش از پیش این صنعت در دست بررسی دارد.

سعید الجناحی، مدیر کمیسیون فیلم و سریال دبی، گفت: «ما هنوز در این زمینه تازه کاریم، و سیستم بازپرداخت نداریم. با این همه ما مشغول بررسی هستیم و به زودی آنرا اعلام خواهیم کرد. این سیستم در همه جا وجود دارد.»

الجناحی افزود: «دبی یک مرکز پرطرفدار در میان فیلمسازان بالیوودی است، و بسیاری از فیلمهای بالیوود اولین اکران خود را در این شهر برگزار می‌کنند.»