.
.
.

توفان شدید برفی لبنان، فلسطین و اردن را درنوردید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

توفان برف، اعلام وضعیت فوق العاده را در لبنان، سرزمین‌های فلسطینی و اردن در پی داشت. در این میان نگرانی‌ها از آسیب دیدن آوارگان سوری از سرمای شدید، زنده شده است.

بنا بر گزارش خبرگزاری دولتی لبنان، مقام‌های این کشور به دلیل توفان، برای چند ساعت، رفت و آمد هواپیما‌ها را به فرودگاه بین المللی بیروت متوقف کردند.

خبرگزاری دولتی لبنان گزارش داد: «رفت و آمد هوایی به فرودگاه بین المللی رفیق حریری بیروت از ساعت ۷ شب تا زمان اعلام بعد، متوقف می‌شود. برای از سر گیری حرکت هوایی، در انتظار کاهش سرعت باد هستیم.» ساعاتی بعد از سر گیری رفت و آمد پرواز‌ها در فرودگاه بین المللی بیروت اعلام شد.

در همین راستا، الیاس ابو صعب وزیر آموزش و پروش لبنان اعلام کرد: «تمام مدارس دولتی و خصوصی و همچنین آموزش گاه‌های فنی و حرفه‌ای در لبنان، روز چهارشنبه به دلیل توفان برف و سیلاب‌هایی که در چندین منطقه جاری شده است، تعطیل اعلام می‌شود.» او افزود که دانشگاه‌ها خود می‌توانند تصمیم مناسب برای برقراری کلاس‌ها یا تعطیلی را در روز چهارشنبه بگیرند.

توفانی شدید، لبنان و خاورمیانه را در نوردیده است. این توفان باعث شده بسیاری از کشور‌ها، اقدام‌های لازم برای مقابله با آسیب‌های احتمالی ناشی از این توفان را اتخاذ کنند. از جمله این اقدام‌ها، تعطیلی ادارات دولتی، درخواست از شهروندان برای ماندن در خانه‌های خود و دور شدن از جاده‌های کوهستانی است. در لبنان این توفان «زینه» نام گرفته است.

اما در سرزمین‌های فلسطینی، مقام‌های مسئول در کرانه باختری رود اردن، بلدوزرهایی از اردن دریافت کردند تا به آن‌ها در برف روبی از جاده‌ها کمک کند. انتظار می‌رود برف بیت المقدس را بپوشاند. بندر غزه نیز بسته شد و خیابان‌ها تقریبا خالی از رفت و آمد شد.

در اردن که توفان «هدی» نام نهاده شد، دولت تصمیم گرفت تمان وزارتخانه‌ها و اداره‌های دولتی را تعطیل کند. همچنین بنا بر اعلام خبرگزاری رسمی اردن، امتحان‌های نهایی مدارس که قرار بود چهارشنبه وپنجشنبه برگزار شود، لغو شد.

توفان باعث ترس بسیاری از شهروندان شد و آن‌ها را بر آن داشت تا مقادیر زیادی مواد غذایی و نان، خریداری و انبار کنند.

مدیریت عمان پایتخت اردن، برای مقابله با شرایط جوی، وضعیت آماده باش اعلام کرد. مدیریت اورژانس در اردن هم اعلام کرد طرحی عملیاتی برای فصل زمستان آماده کرده و آن را به تمام مراکز و کادرهای خود بخشنامه کرده است.

اردن سال گذشته از توفانی برفی با نام «الکسا» که خاورمیانه را در بر گرفت، آسیب دید. «الکسا» شدید‌ترین توفان در این منطقه از ۵۰ سال پیش به شمار آمد و برف، بخش‌هایی از منطقه تبوک در سعودی و حومه قاهره پایتخت مصر را نیز پوشاند.