فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • کُرد‌ها کنترل مربع امنیتی کوبانی را از داعش بازپس گرفتند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  جنگجویان کُرد مدافع شهر عین العرب (کوبانی) سوریه که در نزدیکی مرزهای ترکیه قرار دارد، دوشنبه ۵ ژانویه موفقت شدند به طور کامل، کنترل مربع امنیتی این شهر ر که در آن پایگاه‌های دولتی محلی قرار دارد، از شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، باز پس گیرند.

  این منطقه از حدود سه ماه پیش، توسط شبه نظامیان داعش تصرف شده بود.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد «واحدهای حمایت از خلق کُرد» که از چهار ماه پیش در حمایت از شهر با شبه نظامیان داعش در نبرد هستند «به طور کامل مربع امنیتی دولتی در عین العرب را باز پس گرفتند.»

  این گزارش می‌افزاید که باز پس گیری مربع امنیتی، پس از درگیری‌های سنگینی روی داد که نیمه شب یکشنبه آغاز شد.

  درگیری‌ها میان دو طرف در جنوب شهر عین العرب (کوبانی) همچنان ادامه دارد.

  این درگیری‌ها با سه حمله جنگنده‌های ائتلاف بین الملل به موضع داعش در شهر همراه شد. همچنین نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان عراق که برای کمک به دفاع از شهر عین العرب (کوبانی) به این شهر آمده‌اند نیز به طور پراکنده، مواضع داعش را هدف گلوله باران توپخانه‌ای قرار دادند.

  به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه، این درگیری‌ها به کشته شدن دستکم ۱۴تن از شبه نظامیان داعش انجامید که اکثر آن‌ها، سوری هستند.

  اکتبر گذشته شبه نظامیان داعش مربع امنیتی شهر عین العرب (کوبانی) را تصرف کردند.

  حمله گسترده داعش به این شهر ۱۶ سپتامبر گذشته آعاز شد و طی چند هفته توانست، بیش از نیمی از شهر را تصرف کند. اما پیشروی شبه نظامیان داعش اوایل ماه نوامبر متوقف شد و پس از آن جنگجویان کُرد با پشتیبانی حملات هوایی ائتلاف بین الملل، برتری را از آن خود کردند.

  بنا بر اعلام دیده‌بان حقوق بشر سوریه، شبه نظامیان داعش اکنون تنها ۲۰درصد شهر عین العرب (کوبانی) را در دست دارد.

  مساحت شهر که بخش بزرگی از آن با خاک یکسان شده، ۶ تا ۷ کیلومتر مربع ارزیابی می‌شود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران