فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • شبه نظامیان شیعه نقشه مرکز عراق را تغییر می‌دهند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  پشت درهای سیاه و نرده‌های بلند، نیروهایی از امنیت ملی عراق، ۲۰۰ زن و کودک را زیر نظر داردند.

  پسران و دختران در میدان وسط اردوگاه بازی می‌کنند و به سمت کابین‌هایی که در آن‌ها زندگی می‌کنند، می‌دوند؛ مکانی که زمانی پایگاهی برای مسئولان نظام صدام حسین رئیس جمهوری اسبق عراق در شهر حله مرکز استان بابِل بود و پس از آن به یکی از پایگاه‌های نیروهای آمریکایی تبدیل شد.

  این زنان و کودکان دوست ندارند در این مکان باشند. اما آن‌ها اکتبر گذشته هنگام عملیات شبه نظامیان شیعه در منطقه جرف الصخر یکی از پایگاه‌های سابق گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، جمع آوری شده و به این پایگاه برده شدند.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، پس از دستگیری، نیروهای امنیتی مردان را جدا کرده و آن‌ها را به عضویت در داعش متهم کردند. از آن زمان، خبری از آن‌ها نیست.

  نیروهای امنیتی می‌گویند که با زنان و کودکان هم تحقیق می‌شود اما محاکمه نخواهند شد.

  این وضعیت نشان از تغییرات گسترده‌ای دارد که در مناطق محل سکونت مشترک شیعیان و سنی‌ها در مرکز عراق روی می‌دهد.

  در حالی که شبه نظامیان شیعه برای ورود به مناطق تحت تصرف داعش فشار می‌آوردند، سنی‌های غیر نظامی هم به خاطر ترس از رفتار احتمالی با آن‌ها و همچنین واکنش جهادی‌های تندرو، از خانه و کاشانه خود فرار می‌کنند.

  رهبران شبه نظامیان شیعه با این بهانه که نباید اجازه بازگشت شبه نظامیان داعش به مناطقی که از آن‌ها رانده می‌شوند داد، تصمیم می‌گیرند چه کسی می‌تواند بماند، چه کسی باید برود، چه کسی باید منزلش ویران شود و کدام منزل می‌تواند پابرجا بماند.

  به طور مثال، یک سازمان امنیتی شیعی که در عراق صاحب نفوذ است، اقدام به کشیدن نقشه جغرافیایی جدیدی در مرکز عراق کرد. این گروه جاده‌ای میان مناطق شیعی در استان دیالی و شهر سامرای سنی که در آن یک مزار شیعی قرار دارد، ایجاد کرد.

  علی علاوی وزیر سابق و تاریخ نگار عراقی در این باره می‌گوید: «مرزهای مناطق شیعی در حال تغییر است. کنترل برخی مناطق که ساکنانش بی‌طرف بودند یا به دولت اسلامی تمایل داشتند، باز پس گرفته شد. گمان نمی‌کنم ساکنان این مناطق به خانه‌های خود باز خواهند گشت. ما از مناطقی سخن می‌گوییم که اکنون غیر مسکونی شدند و احتمال دارد مردمی غیر از ساکنان اصلی در آن‌ها اسکان داده شودند.»

  سازمان امداد رسانی بین المللی می‌گوید که بیش از ۱۳۰ هزار عراقی که اکثر آن‌ها از سنی‌ها هستند، در سال ۲۰۱۴ از مناطق خود گریختند. این آمار تنها مرتبط با مناطق کشاورزی کمربند بغداد و استان دیالی در شمال عراق است.

  مهاجرت دستجمعی، روستاهایی خالی بر جای گذاشت که اکنون شبه نظامیان شیعه و نیروهای امنیتی در آن‌ها حضور دارند.
  مسئولان عراقی از جمله حیدر العبادی نخست وزیر این کشور، بر ضرورت کمک به مردم برای بازگشت به خانه‌های خود، تاکید می‌کنند. اما در سایه آشوب کنونی، ابهام‌های جدی درباره توان مسئولان در کمک به آواردگانی وجود دارد که تمایل به بازگشت به مناطق خود دارند.

  زندانی‌ها

  بر روی زمین تغییرات دراماتیک روی می‌دهد. برای زنان و کودکان در جرف الصخر این تغییرات به معنی زندانی شدن برای مدتی نا‌معلوم است. مسئولان می‌گویند که زنان و کودکان محاکمه نمی‌شوند اما به زودی هم آزاد نخواهند شد.

  فلاح راضی رئیس کمیسیون امنیتی شورای اداری استان بابِل می‌گوید: «این خانواده‌ها به عضویت گروه دولت اسلامی در آمده بودند یا برای اعضایش پناهگاه فراهم کرده بودند. دستگاه قضایی درباره سرنوشتشان تصمیم می‌گیرد.»

  اما مسئولان در بابِل در جلسات خصوصی خود می‌گویند که از بازگشت ساکنان سنی به مناطقشان، استقبال نمی‌کنند.

  مصادره زمین‌ها

  در حالی که شبه نظامیان شیعه و همپیمانانشان از قبایل سنی، برخی روستا‌ها را در مرکز عراق محاصره می‌کنند، می‌گویند جاسوسانی در درون جامعه‌ها دارند.

  یکی از رهبران گروه شبه نظامی عصائب اهل الحق که از بزرگ‌ترین گروه‌های شبه نظامی عراقی است می‌گوید: «ما از دولت دستور می‌گیریم. هر کس با گروه دولت اسلامی همکاری کند، زمینش را مصادره می‌کنیم. کسانی که با دولت اسلامی نیستند، اجازه بازگشت خواهند داشت.»

  او می‌گوید که در تماس با منابع اطلاعاتی در مناطق تحت تصرف داعش است و در انتظار خروج غیر نظامیان پیش از حمله به این مناطق است.

  با این وجود برخی کسانی که منازل خود را از دست داده‌اند می‌گویند شبه نظامیان میان جهادی‌ها و غیر نظامی‌ها تفاوت قائل نمی‌شوند.
  اکرم شهاب، جوانی شیعی است که در محله السعدیه در دیالی ساکن بود. هنگامی که ژوئن گذشته دریافتند گروه داعش در پی حمله به منطقه است، از منزل خود فرار کردند.

  شهاب از یکی از همسایگان سنی‌اش شنید که خانواده یکی از جهادی‌ها در منزلش ساکن شدند. اینکه منزلش ویران نشد، برایش آرامش بخش بود.

  اما پس از آنکه شبه نظامیان شیعه و نیروهای امنیتی، نوامبر گذشته شبه نظامیان داعش را از سعدیه بیرون راندند، شهاب از اینکه منزلش با این گمان که از آن یکی از تندرو‌ها است، توسط شبه نظامیان شیعه به آتش کشیده شد، شوکه شد.

  به همراه شماری از نیروهای شیعه، به منطقه رفت و منزلش را یافت که ویران شده است. او می‌گوید: «گلایه کردم که چرا منزلم را آتش زدند. از خود دفاع کردند و گفتند چگونه می‌توانیم میان منزل شیعی و منزل سنی تفاوت قائل شویم؟»

  شهاب که به خانواده‌ای منتسب است که در اعضای آن هم شیعی هستند هم سنی، ادامه می‌دهد توانست منزل خاله سنی‌اش را نجات دهد هنگامی که به شبه نظامیان گفت خاله‌اش شیعی است.

  او می‌افزاید: «بر روی منازل کلمه «شیعه» ننوشتند تا دیگر گروه‌های شبه نظامی شیعی به آن‌ها تعرض نکنند. به من گفتند که شهرتان را از انگل‌هایی که از دولت اسلامی حمایت می‌کنند، پاکسازی خواهیم کرد. تو منزلت را از دست دادی اما تو یک شیعه هستی. از این پس سربلند زندگی خواهی کرد.»

  دگرگونی‌های بسیار

  تنها به ویرانی منازل بسنده نمی‌شود بلکه زیر ساخت‌هایی جدید بنا می‌شود. یک سازمان امنیتی شیعی، در حال جاده سازی‌هایی در مناطی در استان‌های دیالی و صلاح الدین است که در آن‌ها شیعیان و سنی‌ها زندگی می‌کنند.

  سازمان بدر که یک حزب سیاسی برجسته دارای بازوی شبه نظامی مرتبط با ایران است، بر اینجاده که به سامرا می‌رسد، اشراف دارد. این بدان معنی است که بدر می‌تواند از نیروهایی که از سامرا نگهبانی می‌کنند، حمایت کند. این منطقه هم اکنون در محاصره شبه نظامیان داعش قرار دارد.

  این جاده که ۳۵ کیلومتر است، برای زائران شیعه از ایران این امکان را می‌دهد که به زیارت سامرا بروند.

  اخیرا هادی عامری دبیرکل سازمان بدر در حالی که لباس نظامی به تن دارد، از این جاده ۳۵ کیلومتری بازدید کرده است.

  محمد ناجی نماینده پارلمان عراق از سازمان بدر می‌گوید که این جاده، دارای اهمیتی استراتژیک برای نابودی گروه داعش در مناطق اطراف دیالی و افزایش فشار بر آن در صلاح الدین است.
  او افزود: «هادی عامری ساخت این جاده را پیشنهاد داد و با وجود خطر‌ها، روزانه بر پیشروی کار نظارت می‌کند.»

  سیاستمداران عراقی می‌گویند که عامری بلندپایه‌ترین فرمانده نزدیک به ایران در میدان جنگ است.

  جاده از منطقه‌ای نا‌آرام به نام الحاوی می‌گذرد که بدر معتقد است یکی از پایگاه‌های هسته‌های گروه داعش است.

  ناجی می‌گوید: «مردم را از آن مناطق خارج نکردیم. نیروهای خود را مستقر کردیم تا مانع از ورود داعش به این روستا‌ها شویم.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران