فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • خالد الخوجه به ریاست جدید ائتلاف ملی سوریه انتخاب شد

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  شورای عمومی ائتلاف ملی سوریه، دکتر خالد الخوجه را به عنوان رئیس جدید بزرگ‌ترین ائتلاف مخالفان اسد انتخاب کرد. پیش از او هادی البحیره برای مدت سه ماه رئیس ائتلاف ملی سوریه بود.

  به گزارش العربیه الخوجه در انتخابات شورای عمومی ائتلاف ملی سوریه، ۵۶ رای به دست آورد، در حالی که نصر الحریری دبیرکل پیشین ائتلاف، در این انتخابات ۵۰ رای کسب کرد.

  اما سمت دبیرکلی ائتلاف در دور اول رای گیری قطعی نشد و دو نامزد و به مرحله دوم موکول شد. هشام مروه در مرحله نخست رای گیری، به سمت نایب رئیس اول ائتلاف دست یافت. نامزدهای سمت‌های نایب رئیس اول و دم، در انتظار مرحله دوم رای گیری هستند.

  شورای عمومی ائتلاف همچنین به دولت احمد طعمه رئیس دولت در تبعید سوریه رای اعتماد داد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که وزرای دادگستری، اداره محلی و فرهنگ، از شورا رای اعتماد گرفتند. همچنین نادر عثمان به عنوان معاون رئیس دولت انتخاب شد. اما وزارتخانه‌های دارایی و انرژی، همچنان بدون وزیر ماندند.

  از سویی، جلسات ائتلاف ملی سوریه در استانبول همچنان ادامه دارد. نشانه‌ها از رای منفی ائتلاف برای حضور در مذاکرات مسکو که قرار است ۲۶ ماه جاری برگزار شود، افزایش یافته است. اعتراض‌های اصلی درباره روش دعوت اپوزیسیون سوریه توسط روسیه است. علاوه بر آن وجود نشانه‌هایی مبنی بر اینکه سرنوشت بشار اسد در مذاکرات گنجانده نخواهد شد، بخشی دیگر از مسائل مورد اختلاف است.

  خالد خوجه کیست؟

  خوجه متولد ۴ ژوئیه ۱۹۶۵ در دمشق است. در دوره حافظ اسد دو بار به اتهام مخالفت با رژیم سوریه بازداشت شده است.

  پس از آزادی از زندان در سال ۱۹۸۵ به لیبی سفر کرد و سپس تحصیلات خود را در سال ۱۹۸۶ در استانبول ترکیه در رشته علوم سیاسی تکمیل کرد. او سپس به دانشگاه ازمیز ترکیه پیوست و در سال ۱۹۹۴ در رشته دکترای پزشکی فارغ التحصیل شد.

  در آغاز انقلاب سوریه، خوجه، «مرکز همبستگی با ملت سوریه» را تشکیل داد. وی عضوی شورای ملی سوریه است. الخوجه همچنین نماینده ائتلاف ملی سوریه در ترکیه می باشد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران