فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • برای نخستین بار..سوری‌ها برای ورود به لبنان باید روادید دریافت کنند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  برای نخستین بار در تاریخ روابط سوریه و لبنان، از این پس شهروندان سوری برای ورود به لبنان نیازمند روادید یا کارت اقامت هستند.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، اداره امنیت عمومی لبنان در سایت خود اعلام کرد: «ضوابط جدیدی برای ورود سوری‌ها به لبنان و اقامت در آن وضع شده است.»

  بنا بر این اعلام، این ضوابط از روز دوشنبه ۵ ژانویه، اجرایی می‌شود.

  بنا بر ضوابط جدید، سوری‌ها برای ورود به لبنان، نیاز به روادید مختلف دارند که عبارتند از: روادید گردشگری، اقامت موقت، تحصیلی، سفر از راه فرودگاه یا بنادر لبنان، درمانی یا مراجعه به سفارتخانه خارجی.

  اما کسانی که فاقد این دلایل هستند، باید یک «کفیل لبنانی» داشته باشند که «مسئولیت ورود، اقامت، مسکن و فعالیت آن‌ها را بر عهده گیرد.»

  شهروندان سوری که تمایل به ورود به لبنان برای گردشگری دارد، باید رزرور هتل، مبلغی به مقدار حد اقل هزار دلار به علاوه کارت شناسایی یا گذرنامه داشته باشد تا در این صورت «به آن‌هاروادیدی متناسب با مدت زمان رزور هتل قابل تمدید داده شود.»

  اما روادید کار شامل اقامت حد اقل یک ماهه است که طی آن شهروند سوری باید مدارکی دال بر «بازرگان، سرمایه گذار، عضویت در اصناف، کارمند در ادارات سوری یا روحانی» بودن خود ارائه دهد یا اینکه «دعوتنامه‌ای از سوی شرکت بزرگ یا متوسط یا موسسه‌ای عمومی برای حضور در کنفرانسی» داشته باشد.

  به سوری‌هایی که قصد مراجعه برای درمان دارند، روادیدی ۷۲ ساعته و یک بار قابل تمدید داده می‌شود تا اینکه در این مدت «گزارش پزشکی یا مدرکی برای ادامه درمان در یکی از بیمارستان‌های لبنان یا نزد پزشکان» ارائه دهند.

  رفت و آمد میان سوریه و لبنان که مرزهایی به طول ۳۳۰ کیلومتر دارند، تنها با ارائه کارت شناسایی و بدون نیاز به مدارک دیگری ممکن بود.

  لبنان از بیش از ۱. ۱ میلیون سوری میزبانی می‌کند؛ مساله‌ای که فشار بزرگی بر این کشور کوچک که خود از تنش‌های مذهبی رنج می‌برد و درآمد محدودش بیشتر از گردشگری است. حضور سوری‌ها باعث برخی اعمال خشونت آمیز و نا‌امنی در لبنان شده که لبنانی‌ها را مجبور به بستن مرز‌ها در برابر آواردگان کرد.

  زیان‌های اقتصادی لبنان از آغاز بحران سوریه تا کنون، به بیش از ۲۰ میلیارد دلار می‌رسد.

  رشید درباس وزیر امور اجتماعی لبنان گفت: «این برای نخستین بار در تاریخ روابط میان دو کشور است که لبنان از سوری‌ها می‌خواهد دلیلی برای ورود به خاکش داشته باشد. هدف هم جلوگیری از پناهندگی و سازماندهی جدی ورود سوری‌ها است.»

  یک منبع امنیتی لبنانی هم گفت: «هدف از این اقدام، کنترل وضعیت اقتصادی و امنیتی و رصد کردن محل حضور سوری‌ها در خاک لبنان است.»

  اکتبر گذشته مقام‌های لبنانی از سازمان ملل متحد خواست ثبت نام آوارگان سوری را در خاک خود متوقف کند. این اقدام چند روز پس از ان صورت گرفت که لبنان تصمیم به کنترل ورود سوری‌ها به خاک خود کرد.

  رون ادموند سخنگوی کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد، با ابراز تاسف از ضوابط جدیدی که لبنانی‌ها وضع کردند گفت: «این ضوابط دارای بندی مرتبط با امور انسانی استثنایی نیست در حالی که در سیاست‌های اعلام شده ماه اکتبر دولت لبنان وجود داشت.»

  او ادامه داد: «دلایل وضع ضوابط را درک می‌کنیم. اما کمیساریای عالی امور پناهندگان این مسئولیت را دارد که مطمئن شود پناهندگان مجبور به بازگشت به اوضاعی نیستند که زندگیشان را در معرض خطر قرار می‌دهد.»

  بحران در سوریه صد‌ها هزار کشته بر جای گذاشت و حدود نیمی از ساکنان کشور را مجبور به فرار کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران