.
.
.

عراق..دستگیری ۱۷۰تن توسط داعش پس از آتش زدن پرچمش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، ده‌ها مرد و جوان را از دو روستا در غرب شهر کرکوک در شمال عراق پس از آن بازداشت کرد که شماری از ساکنان این روستا‌ها اقدام به آتش زدن دو پرچم این گروه شبه نظامی شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانس پرس، یک سرهنگ در سازمان اطلاعات عراق گفت: «داعش شامگاه جمعه ۱۷۰ جوان و مرد را از دو روستای الشجره و الغربی (در بخش الحویجه) پس از به آتش کشیدن دو پرچمش، ربود.»

او خاطر نشان کرد: «شبه نظامیان با ۳۰ خودرو دستگیر شدگان را به مرکز بخش الحویجه بردند. در این منطقه داعش یک دادگاه شرعی و یک زندان تاسیس کرده است.»

یک مسئول در استان کرکوک و یک مسئول محلی در الحویجه،‌ای دستگیری را تایید کردند و گفتند که شبه نظامیان به ساکنان گفتند «به دنبال ۱۵ نفر هستند که اقدام به آتش زدن پرچم خلافت کردند.»

داعش ۲۹ ژوئیه گذشته، اعلام برپایی خلافت اسلامی در مناطق تحت تصرفش در عراق و سوریه کرد.

یکی از ساکنان روستای الحویجه در تماس با خبرگزاری فرانسه گفت: «شامگاه پنجشنبه پرچم داعش از ورودی روستا به زیر کشیده و به آتش زده شد.»

او ادامه داد: «ساعت شش و نیم بعد از ظهر جمعه ناگهان دیدیم که شبه نظامیان داعش با خودروهای رزمی و ماشین‌های پیک آپ به روستا آمده و با یورش به خانه‌ها، ده‌ها مرد و جوان را با خود بردند.»

او افزود: «نیروهای داعش در پاسخ به زنانی که برای آزار ندیدن همسران و فرزندانشان التماس می‌کردند گفتند که با آن‌ها تحقیق خواهند کرد تا کسانی را که در آتش زدن پرچم خلافت دست داشتند، مجازات کنند.»

از سویی یکی از ساکنان روستای غریب هم گفت: «شبه نظامیان داعش روستای ما را محاصره کردند و حدود ۹۰ جوان و مرد را با خود بردند. آن‌ها گفتند به دنبال ۱۵ نفری هستند که اقدام به آتش زدن پرچم‌ها کردند.»

تا کنون داعش بار‌ها اقدام به بازداشت‌های گسترده در مناطق تحت تصرف خود در عراق و سوریه کرده است.

این گروه سپتامبر گذشته ۵۰ نفر از ساکنان روستای تل علی در استان کرکوک را به اتهام آتش زدن یکی از مراکز و پرچمش، دستگیر کرد. پس از آن ۲۰ نفر را در همین منطقه به اتهام تشکیل گروهی مخالف خود، به اسارت گرفت.

البته بسیاری از این دستگیر شدگان بعد‌ها آزاد شدند.

این گروه تندرو اما تا کنون هزاران تن از مخالفان خود و همچنین نیروهای امنیتی عراق و سوریه را، قتل عام کرده است. بسیاری را در عملیاتی که فیلمبرداری کرده، سر برید.