.
.
.

سه تن از ائمه مساجد سنی در بصره عراق ترور شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

افراد مسلح نا‌شناس، سه روحانی سنی را در بخش الزبیر در غرب شهر بصره در جنوب عراق کشتند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، محمد سالم الغبان وزیر کشور عراق از آغاز تحقیق برای بررسی این حمله خبر داد و گفت که این حمله، کار گروه‌هایی است که به «پروژه داعش خدمت می‌کنند.»

در همین حال یک حزب سیاسی سنی، گروه‌های شبه نظامی شیعه را به دست داشتن در حمله متهم کرد.

در ماه‌های اخیر، بر توان و نفوذ گروه‌های شبه نظامی شیعه به خاطر همراهیشان با نیروهای دولتی در جنگ علیه گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، افزوده شده است. در پی فروپاشی ارتش در مقابل نخستین حمله شبه نظامیان داعش که به تصرف مناطق وسیعی از شمال عراق توسط آن‌ها انجامید، دولت این کشور به گروه‌های شبه نظامی شیعه روی آورد.

افراد مسلح نا‌شناس در خودروهای غیر نظامی

مهدی ریکان رئیس کمیسیون امنیتی بخش الزبیر به خبرگزاری فرانسه گفت افراد مسلح نا‌شناس از خودروی غیر نظامی، به سمت روحانیونی که در یک خودرو بودند، آتش گشودند که در پی آن سه نفر از آن‌ها کشته شدند.

او افزود: «این حمله در ورودی الزبیر روی داد. قربانیان که ائمه مساجد در منطقه بودند، در راه بازگشت از شهر بصره پس از جلسه‌ای در مقر وقف سنی بودند.»

این جلسه برای بحث بر سر برنامه‌های ولادت پیامبر اسلام برگزار شد که مصادف با روز شنبه (امروز) است.

محمد بلاسم مدیر وقف سنی در بصره این خبر کشته شدن سه روحانی را تایید کرد و گفت آن‌ها یوسف محمد یاسین امام مسجد الزبیر، ابراهیم شاکر امام مسجد البسام و احمد موسی امام مسجد زیرالعابدین بودند.

بصره از مهم‌ترین شهرهای عراق به شمار می‌آید که در آن سنی‌ها و شیعیان در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند. این شهر به میزان بالایی از خشونت‌هایی که عراق را فراگرفته، دور ماند. استان بصره که هم مرز کویت است، نقطه ثقل اقتصادی عراق به شمار می‌آید زیرا مهم‌ترین چاه‌های نفت و بزرگ‌ترین منابع آبی این کشور، در آن واقع است.