.
.
.

بارزانی: برای تبدیل پیشمرگه به نیرویی ملی تلاش می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نچیروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق می‌گوید که دولت این اقلیم، برای سازمان بخشیدن به نیروهای نظامی این اقلیم موسوم به پیشمرگه و تبدیل آن به یک نیروی ملی، تلاش می‌کند.

بارزانی همچنین بر ضرورت بهبود وضعیت معیشتی نیروهای پیشمرگه تاکید کرد.

او از پیروزهایی که اخیرا نیروهای پیشمرگه به دست آورده‌اند نیز تقدیر کرد.

نچیروان بارزانی در سخنانی در جمع نیروهای پیشمرگه در محور گویر، مخمور و توابع آن گفت که دولت اقلیم کردستان برای سازماندهی نیروهای پیشمرگه و تبدیل ان به یک نیروی ملی، تلاش می‌کند.

شایان ذکر است که نیروهای پیشمرگه، در جنگ علیه گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، نقش بسیار تاثیر گذاری داشتند به ویژه در مناطق سنجار و شمال موصل.

این نیرو‌ها همچنین به کرُدهای مدافع شهر عین العرب (کوبانی) سوریه در دفاع از این شهر در برابر شبه نظامیان داعش کمک می‌کنند.
شبه نظامیان داعش مدتی پس از آنکه مناطق وسیعی از شمال عراق را تصرف کردند، حملات خود را به اقلیم کردستان آغاز کردند. این حملات باعث کشته شدن، آوارگی و به اسارت گرفتن شمار زیادی از اقلیت‌های مسیحی و ایزدی شد.

پس از آن بود که آمریکا تصمیم گرفت با هدف جلوگیری از نسل کشی اقلیت‌های دینی و همچنین حمایت از جان شهروندان، دیپلمات‌ها و مشاوران نظامی خود که در اربیل پایتخت اقلیم کردستان عراق مستقر هستند، مواضع داعش را بمباران کند.

حملات هوایی آمریکا و همپیمانانش که به ائتلاف بین المللی علیه داعش معروف شد، باعث متوقف شدن پیشروی شبه نظامیان داعش شد.

پس از آن با ارائه کمک‌های تسلیحاتی از سوی برخی کشورهای غربی به اقلیم کردستان و همچنین حمایت هوایی ائتلاف بین الملل، نیروهای پیشمرگه موفق شدند مناطق بسیاری از از کنترل داعش خارج کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم