.
.
.

یک رهبر بلندپایه القاعده قبل از محاکمه در آمریکا در گذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وکیل مدافع رهبران زندانی القاعده در آمریکا روز جمعه ۲-۱-۲۰۱۵ اعلام کرد که ابو انس اللیبی در بیمارستانی در شهر نیویورک به علت ابتلا به بیماری هپاتیت در گذشته است.

ابو انس اللیبی ۵۰ ساله اکتبر ۲۰۱۳سال در جریان عملیات نیروهای آمریکایی در شهر طرابلس پایتخت لیبی، دستگیر و نخست به یک کشتی آمریکایی سپس به نیویورک منتقل شد.

ابو انس اللیبی، که گفته شده از رهبران القاعده است چند روز قبل از برگزاری دادگاهش در نیویورک به دلیل ابتلا به هپاتیت C در بیمارستانی درگذشته است.

قرار بود که اللیبی به عنوان یکی از عاملان حملات سال ۱۹۹۸ به سفارتخانه‌های آمریکا در کشورهای کنیا و تانزانیا، کمتر از ده روز دیگر، روز ۱۲ ژانویه، به اتفاق سه تن دیگر از متهمان القاعده محاکمه شود.

در جریان حمله به سفارتخانه‌های آمریکا در کنیا و تانزانیا بیش از ۲۴۴ نفر کشته شدند.

نام اصلی اللیبی، نزیه عبدالحمید الرقیعی است او پیش از این او از اتهامات مربوط به مشارکت در عملیات تروریستی تبرئه شده بود.

پیش از دستگیری، او در صدر فهرست افراد تحت تعقیب پلیس فدرال آمریکا، اف بی‌آی، قرار داشت و برای سرش جایزه‌ای ۵ میلیون دلاری تعیین شده بود.

اللیبی پیش از پیوستن به القاعده، یک برنامه نویس کامپیو‌تر بود، اما به یکی از فرماندهان عملیاتی القاعده تبدیل شد. او همچنین به همراه رهبران القاعده در افغانستان و پاکستان حضور داشته است.