.
.
.

آمریکا فلسطینی‌ها را به دلیل درخواست پیوستن به دادگاه لاهه تهدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مسئول آمریکایی روز شنبه ۳ ژانویه اعلام کرد که اقدام تشکیلات خودگردان فلسطین برای پیوستن به دادگاه بین المللی جنایت‌های جنگی لاهه، بر کمک‌های آمریکایی به این تشکیلات، تاثیر خواهد گذاشت.

این در حالی است که روز جمعه سفیر فلسطین در سازمان ملل متحد، اوراق رسمی درخواست پیوستن به دادگاه بین المللی جنایت‌های جنگی را تسليم سازمان ملل کرد.

بان کی مون این در خواست را ظرف ۶۰ روز بررسی خواهد کرد و پس از آن در اختیار کشورهای عضو دادگاه بین المللی قرار خواهد داد.

پیوستن به دادگاه برای فلسطینی‌ها این امکان را فراهم خواهد کرد که مسئولان اسرائیلی را تحت تعقیب دادگاه بین المللی قرار دهند.

پس از آنکه محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، در خواست پیوستن به دادگاه بین المللی جنایت‌های جنگی را امضا کرد، مقام‌های فلسطینی تدیون درخواست تحقیق در «جنایت‌های جنگی» اسرائیل در حملات اخیرش با فلسطینی‌ها در نوار غزه را آغاز کردند.

اسرائیل در مقابل فلسطین‌ها را به اعمال تحریم‌های انتقامجویانه تهدید می‌کند.

انتظار می‌رود پس از ان که فلسطین به عضویت کامل دادگاه در آید، تحقیقات درخواستی آغاز شود.

شایان ذکر است که درخواست عضویت در دادگاه بین المللی جنایت‌های جنگی، یکی از ۱۴ درخواستی است که فلسطینی‌ها برای عضویت در نهاد‌ها و معاهده‌های بین المللی مختلف اراده داده‌اند. معاهده‌های ممنوعیت استفاده از بمب‌های خوشه هیا و معاهده منع گسترش اسلحه کشتار جمعی از آن جمله است.