.
.
.

قبایل یمنی سلاح های گارد ریاست جمهوری را تحویل ندادند و با ارتش درگیر شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک منبع در استان مارب یمن روز جمعه ۲ ژانویه گزارش داد که گفت‌و‌گو برای تحویل سلاح‌های گارد ریاست جمهوری به شکست انجامیده و درگیری شدیدی میان ارتش یمن از یک سو و قبایل این استان از سوی دیگر آغاز شده است.

روز پنجشنبه درگیری میان قبایل و گردانی از گارد ریاست جمهوری به کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر از نظامیان دولتی انجامید و سلاح‌های گارد ریاست جمهوری به دست نیروهای قبایل افتاد.

تاکنون گزارش‌های ضد و نقیضی درباره آن درگیری منتشر شده است اما یک منبع قبایلی گفته است که نیروهای گارد ریاست جمهوری پس از تسلیم شدن، تجهیزات نظامی و سلاح سنگین و سبک خود را به جنگجویان قبایل مارب تحویل دادند.

بر اساس این گزارش، تانک، راکت انداز و نیز خودروهای نظامی از جمله سلاح‌هایی است که گارد ریاست جمهوری، تحویل نیروهای قبایل داده است.

یک منبع یمنی گفته است که نیروهای قبایل پس از اطمینان از اینکه این سلاح به دست حوثی‌ها نخواهد افتاد، آن را به وزیر دفاع یمن تحویل خواهند داد.

قبایل می‌گویند که نیروهای گارد ریاست جمهوری از استان شبوه به سمت صنعا در حرکت بودند و برخی از آن‌ها شعار حوثی‌ها را حمل می‌کردند.

بنا به این گزارش قبایل درخواست کرده بودند که این سلاح و تجهیزات به دست حوثی‌ها نرسد اما فرماندهی نظامی منطقه، این شرط را نپذیرفته و منجر به درگیری میان دو طرف شده است.

از سوی دیگر گروه حوثی‌ها از رهبران نظامی یمن به شدت انتقاد کرده و به غنیمت گرفتن سلاح گارد ریاست جمهوری توسط نیروهای قبایل را محکوم و آمادگی خود را برای کمک به ارتش جهت بازگرداندن سلاح اعلام کرد.

در همین حال از شهر تعز گزارش می‌رشد که خیابان‌ها از شعار‌ها و تابلوهای فرقه گرایانه پاکسازی شده است. حوثی‌ها پس از اشغال این شهر شعارهای خود را در خیابان‌های اصلی این شهر بر افراشته بودند.

جوانان انقلابی پاکسازی شهر از این شعار‌ها را یک «ماموریت ملی» در شهر فرهنگی تعز توصیف کردند.