.
.
.

ویدیو.. دو دختر ایتالیایی ربوده شده در سوریه: تهدید به مرگ شده‌ایم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالی که اخبار درباره گروهی که دو دختر ایتالیایی را در سوریه ربوده همچنان ضد و نقیض است، ویدیویی در سایت یوتیوب منتشر شد که در آن این دو دختر گروگان از مقام‌های ایتالیا می‌خواهند برای آزدایشان تلاش کنند.

چند ماه پیش دولت ایتالیا خبر ربوده شدن این دو دختر را توسط شبه نظامیان در منطقه حلب سوریه تایید کرد.

این دو دختر که برای کار کردن در زمینه امداد رسانی به سوریه رفته بودند، در حالی در ویدیوی منتشر شده دیده می‌شوند که «حجاب شرعی» به تن دارند. یکی از آن‌ها تابلویی در دست گرفته که روی آن تاریخ ۱۷-۱۲-۲۰۱۴ نوشته شده است. دیگری از مقام‌های ایتالیایی خواست تمام تلاش خود را برای آزادی و بازگردانشان به ایتالیا به کار بندند. او گفت که در معرض خطر بزرگی هستند و تهدید به قتل شده‌اند. او مقام‌های کشورشان را مسئول حفظ جانشان دانست.هنوز گروه رباینده نامشخص است. هیچ مقام رسمی ایتالیایی خبر منتشر مبنی بر ربوده شدن این دو دختر به دست گروه دولت اسلامی موسوم به داعش را تایید نکرده است. هیچ گروهی هم مسئولیت ربودن آن‌ها را بر عهده نگرفته است. اما در ویدیویی که شامگاه چهارشنبه ۳۱-۱۲-۲۰۱۴ منتشر شد گفته می‌شود که گروه النصره، شاخه القاعده در سوریه، این دو فعال در اژانس‌های امداد رسان را ربوده است. دلیل این اقدام هم «مشارکت ایتالیا در ائتلاف بین المللی» علیه گروه‌های تندرو، عنوان شده است. البته باید توجه داشت که این دختران پیش از آغاز عملیات ائتلاف بین الملل در عراق و سوریه ربوده شده‌اند.

بررسی حساب کاربری که فیلم ویدیویی را منتشر کرده و Islamic Sham نام گرفته است، نشان می‌دهد که این حساب، تنها یک روز پیش از انتشار ویدیو درست شده است و از حساب‌های کاربری مشهور گروه النصره در شبکه‌های اجتماعی نیست. این ماجرا می‌تواند ابهام‌هایی درباره دست داشتن النصره در این آدم ربایی ایجاد کند به ویژه اینکه گروه هیچ‌گاه به صورت علنی مسئولیت این آدم ربایی را بر عهده نگرفته است.


شایان ذکر است که دانیل رانییری خبرنگار ایتالیایی به همراه این دو دختر بود و او ربوده شدن آن‌ها را تایید کرده است. این خبرنگار موفق شد از دست آدم ربایان بگریزد.

پیش از این روزنامه بریتانیایی بریتانیایی «گاردین» در گزارشی نوشته بود: «گروه داعش دو دختر ایتالیایی، یک مرد دانمارکی و یک مرد ژاپنی را ربوده است». این خبر را اما یک مسئول در وزارت امور خارجه ایتالیا فورا تکریب کرد. این وزارتخانه و خانواده‌های دو دختر ربوده شده، تا کنون هیچ اطلاعات بیشتری درباره محل وجود آن‌ها، وضعیتشان و تلاش‌های صورت گرفته برای آزدایشان ارائه نداده‌اند.