.
.
.

نارضایتی شدید آمریکا و اسرائیل از عضویت فلسطین در دیوان بین المللی کیفری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آمریکا و اسرائیل نارضایتی شدید خود را از عضویت فلسطین در دیوان بین المللی کیفری اعلام کردند. محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، بعدازظهر چهارشنبه ۳۱-۱۲-۲۰۱۴ اسناد مربوط به عضویت در دیوان بین المللی کیفری لاهه را همراه با ۲۰ کنوانسیون مربوطه دیگر امضا کرد.

عباس این اسناد را در حضور اعضای شورای مرکزی سازمان آزادی بخش فلسطیم (فتح) امضاء کرد. تلویزیون فلسطین مراسم امضای اسناد عضویت این تشکیلات را در دادگاه بین المللی را به طور زنده پخش کرد.

امضای این اسناد به فلسطینی‌ها این امکان را فراهم می‌کند که علیه مقام‌های اسراییلی به اتهام ارتکاب جنایات جنگی به این دادگاه شکایت کنند.

وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه در بیانیه‌ای با انتقاد از اقدام محمود عباس، آن را غیرسازنده خوانده و افزود که این اقدام باعث ایجاد تاخیر بیشتر در گفت‌و‌گوهای صلح خاورمیانه خواهد شد. واشنگتن تاکید کرد که فلسطینیان با عضویت در این نهاد بین المللی به هدف اصلی خود برای تشکیل کشوری مستقل نزدیک‌تر نخواهند شد.

دیوان بین‌المللی کیفری، مستقر در لاهه هلند، می‌تواند افرادی را که از تاریخ اول ژوئیه ۲۰۰۲ به بعد متهم به نسل‌کشی، جنایت علیه بشریت، و جنایت جنگی شده‌اند تحت پیگرد قضایی قرار دهد.

بنیامین ناتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در اظهار نظری در همین باره به فلسطینیان گفت شما باید از این دادگاه بترسید چون حماس که یک گروه تروریستی است، در دولت شما عضویت دارد.

در تحولی دیگر سخنگوی وزارت امورخارجه اسرائیل گفت که این کشور از سفیر فرانسه در حمایتش از قطعنامه فلسطینیان درپایان اشغال فلسطین توسط اسرائیل در شورای امنیت توضیح خواسته است. پیش نویس این قطعنامه روز سه شنبه به شورای امنیت ارائه شد اما با کسب تنها ۸ رای موافق ۵ رای ممتنع و دو رای مخالف آمریکا و استرالیا تصویب نشد.

فرانسه، روسیه و چین، سه کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد بودند که به این قطعنامه رای مثبت دادند.

امانویل نحشون سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل گفت که سفیر فرانسه روز جمعه برای ادای توضیحات در این وزارتخانه حضور خواهد یافت.