.
.
.

زخم باز سوریه... ۳۹هزار کشته در هر سال

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با پایان سال ۲۰۱۴ و آغاز سال ۲۰۱۵سوریه وارد چهارمین سال بحران خود می‌شود. روزانه ده‌ها تا صد‌ها تن سوری کشته شده می‌شوند. برخی از آوارگان به کشورهای مجاور و برخی دیگر نیز به کشورهای دور‌تر اروپایی و آمریکایی پناه برده‌اند.

از آغاز اعتراضات مردمی سوریه علیه نظام بشار اسد در سال ۲۰۱۱ صد‌ها هزار شهروند این کشور کشته شده‌اند. تنها در سال ۲۰۱۴ بیش از ۳۲هزار تن توسط نظام اسد کشته شدند که ۴ هزار تن از آن‌ها کودک بودند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه کشته شدند ۳۹ هزار و۲۱ تن را در سال ۲۰۱۴ به ثبت رساند بیش از ۳۲ هزار تن که اکثریت آن‌ها غیر نظامی هستند، توسط نیروهای نظام اسد به قتل رسیدند. ۷۵ درصد از حملات نظام اسد علیه غیر نظامیان بوده است.

براساس آمار منتشر شده توسط دیده‌بان حقوق بشر سوریه به مناسبت پایان سال ۲۰۱۴، از میان ۳۲۵۰۷ قربانی نظام اسد، ۲۴۴۳۰ تن غیرنظامی، ۸۰۷۷ تن از مخالفان نظام، ۳۶۲۹ کودک و ۳۷۱۴ زن بودند. حمله به غیر نظامیان ۷۵ درصد و به زنان و کودکان در سال گذشته ۳۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

براساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، نظام حاکم بر این کشور از روش‌های مختلفی برای هدف قراردادن و کشتن شهروندان استفاده کرده است از جمله هواپیما‌ها، موشک‌ها، تک تیرانداز‌ها، توپخانه، بمب‌های خوشه‌ای...

نیروهای نظام سوریه همچنین از حمله به مراکز بهداشتی وبیمارستانی و رسانه‌ها نیز خودداری نکرده است.

گزارش دیده‌بان حقوق بشر از حملات مخالفان مسلح نظام به مناطق مسکونی با خمپاره نیز خبر می‌دهد که در اثر این حملات ۱۲۵۷ تن کشته شدند. از میان آن‌ها ۱۱۸۳ تن غیر نظامی، ۲۹۱ کودک و ۲۴۲ زن و یک روزنامه نگار بودند.

برغم تمام مشکلاتی که سوریه با آن‌ روبرو است، مردم آن کشورآرزو دارند که سال ۲۰۱۵ سال حل مشکلات و بحران جاری کشورشان باشد تا بتوانند به خواسته‌های خود برای آزادی که در میدان‌های این کشور در سال ۲۰۱۱ مطرح شد، دست یابند.