.
.
.

یک حوثی نایب رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح یمن شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبد ربه منصور الهادی رئیس جمهوری یمن با صدور فرمانی یکی از نمایندگان حوثی‌ها در کنگره ملی را به عنوان نایب رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح منصوب کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی یمن (سبا)، الهادی در فرمانی، سرهنگ زکریا یحیی محمد الشامی را به سمت نایب رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ارتش یمن منصوب کرد و او را به رتبه سرلشگر ارتقا داد.

الشامی یکی از نمایندگان حوثی‌ها در کنگره ملی یمن است. این نهاد ۱۸ مارس ۲۰۱۳ با نمایندگان اقشار مختلف اجتماعی و سیاسی یمن تشکیل و تا ۲۵ ژانویه ۲۰۱۴ به کار خود ادامه داد.

الشامی به عنوان عضو کمیته «پایه‌های ارتش و امنیت» که پدرش یحیی الشامی ریاست آن را بر عهده داشت، انتخاب شد. یحیی الشامی استاندار سابق صعده است.

صدور فرمان انتصاب زکریا الشامی به سمت نایب رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح یمن سه روز پس از آن صادر شد که ژنرال ناجی هادی خیران، به ریاست ستاد مشترک ارتش برگزیده شده بود و حوثی‌ها با این تصمیم مخالفت کرده بودند.

انتخاب نماینده حوثی‌ها به عنوان نایب رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح یمن در روزی روی می‌دهد که صد‌ها نفر از جوانان در صنعا به تظاهرات پرداختند و خواستار خروج گروه حوثی‌ها از پایتخت یمن شدند.

این تظاهرات در واکنش به سخنان عبد الملک الحوثی رهبر حوثی‌ها برگزار شد که در سخنانی تهدید کرد گروهش به اقدامات نظامی خود برای کنترل یمن ادامه خواهند داد.

معترضان با سر دادن شعارهایی علیه حوثی‌ها، بر روی پلاکار‌د‌ها که حمل کرده بودند، نوشته‌ بودند: «نه به شبه نظامیان مسلح» و «آری به امنیت و ثبات».

عبدالملک در سخنرانی روز شنبه خود بر تقویت کنترل گروه حوثی‌ها به بهانه مبارزه با فساد، تحقق امنیت و ثبات و نیز سرنگونی استبداد سیاسی تاکید کرده بود.

او از طرفدارانش خواست که برای تمام گزینه‌های احتمالی آماده باشند. عبدالملک در عین حال دولت را به انجام «اقداماتی سخت» تهدید کرد.