.
.
.

داعش ۲هزار نفر را در سوریه طی ۶ماه اعدام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیده‌بان حقوق بشر سوریه یکشنبه ۲۸ دسامبر اعلام کرد که گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، در شش ماه گذشته، دستکم ۱۸۷۸ نفر را در سوریه اعدام کرد که اکثر آن‌ها، غیر نظامی بودند.

به گزارش خبرگزاری رویترز بنا بر اعلام دیده‌بان حقوق بشر سوریه، ۱۲۰ تن از اعدام شدگان، از اعضای داعش بودند که اکثر آن‌ها کسانی بودند که می‌خواستند به کشور‌هایشان باز گردند.

این گروه تندرو مناطق وسیعی از عراق و سوریه را تصرف کرده و در این مناطق، برپایی خلافت اسلامی اعلام کرده است.

رامی عبدالرحمن مدیر دیده بام حقوق بشر سوریه گفت که گروه داعش، ۱۱۷۵ غیر نظامی را در سوریه اعدام کرد که هشت تن از آن‌ها زن و چهار تن کودک بودند.

او افزود که ۹۳۰ تن از این غیر نظامی‌ها، از قبیله الشعیطات بودند؛ قبیله‌ای سنی مذهب در شرق سوریه که اگوست گذشته بر سر کنترل دو چاه نفت با داعش جنگید.

منبع مستقلی این آمار را تایید نکرده است اما گروه داعش در مناطقی که تصرف کرده، کشتارهای وسیعی با جدا کردن سر از تن قربانیان انجام داد. همچنین برخی را بر پایه آنچه احکام اسلامی می‌نامید، به اتهام‌های مختلف از جمله زنا یا دزدی، اعدام کرد.

این گروه همچنین تصاویری از اعدام نیروهای مسلح گروه‌های دیگر، فعالان و خبرنگاران را منتشر کرده است.

رامی عبد الرحمن می‌گوید که داعش ۵۰۲ تن از نیروهای دولتی سوریه و ۸۱ تن از نیروهای مسلح مخالف اسد را اعدام کرده است.

این درحالی است که در نتیجه جنگ‌های داخلی سوریه که از سال ۲۰۱۱ آغاز شد، صد‌ها هزار نفر از مردم این کشور کشته و میلیون‌ها نفر آواره شدند.