.
.
.

نیروهای پیشمرگه در آستانه بازپس گیری کامل شهر سنجار

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع رسانه‌ای کردستان عراق اعلام کردند که نیروهای پیشمرگه، در بخش‌هایی از شهر سنجار پیشروی کرده و شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش را، در بخش جنوبی شهر، محاصره کرده‌اند.

این در حالی است که جنگنده‌های ائتلاف بین الملل به رهبری آمریکا، مواضع داعش را در مرکز بیجی در شرق عراق بمباران کردند. همچنین نیروهای تازه نفسی از ارتش عراق از بغداد به شهر بیجی اعزام شدند.

درگیری‌ها در مناطق شمال و شمال غربی عراق ادامه دارد. نیروهای پیشمرگه به عملیات خود برای باز پس گیری کامل شهر سنجار ادامه می‌دهند. پیشمرگه‌های کُرد تلاش می‌کنند نیروهای داعش را که در داخل شهر به ویژه در بازار سنجار موضع گرفته‌اند، از میان ببرند. شبه نظامیان در بخش‌های جنوبی شهر که به مناطق عین دعیبس و تلعفر متصل است، محاصره شده است. این دو منطقه خط ارتباطی داعش با شهر موصل هستند.

منابع آگاه می‌گویند که نیروهای مشترک کُرد در عملیات علیه داعش شرکت دارند و جنگنده‌های ائتلاف هم تجمع‌های آن‌ها را در داخل شهر سنجار و مناطق اطراف بمباران می‌کنند. بدین ترتیب نیروهای پیشمرگه در آستانه باز پس گیری کامل شهر سنجار هستند تا پس از آن، راه امداد رسانی به نیروهای داعش از سوریه از دو منطقه مرزی قیروان و القحطانیه که بخش بعاج قرار دارند، بسته شود.

اما در جبهه غرب، فرمانده عملیات نظامی ارتش عراق می‌گوید که شبه نظامیان داعش همچنان در مرکز شهر بیجی حضور دارند و عملیات علیه آن‌ها ادامه دارد. او افزود که داعش از خلا امنیتی در شمال بخش بیجی استفاده کرده و نیروهای خود را از آن را به مناطق مرکزی گسیل کرد.

بزرگ‌ترین پالایشگاه نفت عراق در حومه شهر بیجی قرار دارد. ماه گذشته نیروهای عراقی پس از چند ماه موفق شدند محاصره پالایشگاه توسط شبه نظامیان داعش را بشکنند. اما هفته گذشته شبه نظامیان بار دیگر موفق به ورود به شهر بیجی و تصرف بخش‌هایی از آن شدند.