.
.
.

نصرالله: بشار اسد «خط قرمز» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن نصر الله دبیرکل حزب الله لبنان در دیدار با میخائیل بوگدانوف فرستاده رئیس جمهوری روسیه گفته است که بشار اسد رئیس جمهوری سوریه «خط قرمز» است.

روزنامه لبنانی الاخبار در شماره روز پنجشنبه ۲۵ دسامبر خود گزارش داده است که روز پنجم این ماه، نصر الله با بوگدانوف در بیروت دیدار کرد.

بنا بر این گزارش، نصر الله در این دیدار گفته است: «ما درگیر جنگ علیه تروریسم هستیم، جنگی که در آن از سوریه و انتخاب‌های استراتژیک آن دفاع می‌کنیم.»

دبیر کل حزب الله لبنان افزوده است: «اما ما به‌‌ همان اندازه، درگیر جنگ رئیس جمهور هستیم. هیچ راه حلی مگر زیر چ‌تر رئیس جمهوری وجود ندارد. رئیس جمهور خطر قرمز است.»

حزب الله لبنان که از سوی جمهوری اسلامی ایران حمایت می‌شود، همپیمان نظام حاکم بر سوریه است. نیروهای این حزب در سوریه در حال نبرد در دفاع از نظام اسد هستند.

سخنان نصر الله درباره «جنگ علیه تروریسم» در راستای سخنان مسئولان دولتی سوریه صورت می‌گیرد که از ابتدای آغاز اعتراض‌ها در این کشور، مخالفان خود را «تروریست» توصیف کردند. بسیاری بر این باوردند که در صورت عدم ورود نیروهای حزب الله لبنان به جنگ، تا کنون نظام اسد سرنگون شده بود. اما با این وجود دفاع حزب الله شیعه از بشار اسد علوی مذهب، باعث شدت گرفتن تنش مذهبی در سوریه، لبنان و منطقه شده است.

شایان ذکر است که روسیه نیز حامی نظام بشار اسد. سخنان نصر الله پس از مطرح شدن ابتکار عملی از سوی روسیه ارائه می‌شود که از آن به عنوان نرمش مسکو درباره آینده بشار اسد تعبیر شد.

در دیدار با بوگدانوف، نصر الله افزود: «دوم اینکه اسد، عنوان یکپارچگی سوریه است؛ نمی‌توان او را وابسته به طرفی دینی، فرقه‌ای، منطقه‌ای یا حتی حزب سیاسی دانست. در نتیجه برای راه حل سیاسی بحران سوریه، مناقشه بر سر این ویژگی‌ها جایز نیست.»

دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه، بشار اسد را نه تنها رئیس جمهوری سوریه بلکه «نمادی برای مقاومت» دانست.

بنا بر این گزارش، پس از جلسه بوگدانوف با نصر الله، ابتکار عمل روسیه برای بحران سوریه، از سه «خط قرمز» برخوردار شد: «یکپارچگی سوریه، ارتش سوریه و بشار اسد.»