.
.
.

سرنگون کردن جنگنده F-16 نیازمند موشک پیشرفته و سامانه پارازیت است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پرسش‌های فراوانی درباره دلایل سرنگون شدن جنگنده F-16 نیروی هوایی اردن در سوریه و طرف احتمالی که آن را سرنگون کرده، مطرح شده است؛ به ویژه اینکه این جنگنده، از تجهیزات دفاعی بسیار پیشرفته‌ای برخوردار است.

جنگنده F-16 دارای چندین کاربرد و توانایی‌های جنگی بالا در شرایط آب و هوایی متفاوت است. این جنگنده وی تواند شش موشک هوا به هوا، هوا به زمین و بمب‌های کنترلی با لیزر را حمل کند.

این جنگنده همچنین دارای اسلحه و سیستم حمایت الکتریکی است که می‌تواند از آن در برابر سامانه‌های پارازیت و موشک‌های هدایت شونده و حرارتی، حمایت کند.

برای سرنگون کردن این جنگنده، فراهم شدن چند عامل لازم است که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از: «وجود رادارهایی که بتوان در درجه اول محل پرواز آن را ردگیری کرد، سامانه پارازیت برای از کار انداختن سیستم الکتریکی و دفاعی جنگنده و موشک پیشرفته ضد هوایی که بتواند بر سرعت جنگنده و سامانه دفاعی آن غلبه کند.»

کار‌شناسان نظامی می‌گویند با وجود اینکه تندرو‌ها، مقادیری اسلحه ضد هوایی از پایگاه‌های ارتش عراق و ارتش سوریه به غنیمت برده‌اند، اما همه این عوامل در اختیار آن‌ها قرار ندارد.

چنانچه ثابت شود که تندرو‌ها جنگنده اردنی را با موشک سرنگون کرده‌اند، این بدان معنی است که آن‌ها توانسته‌اند موشک‌های پیشرفته و سامانه‌های پارازیت به دست آوردند.

این سامانه ممکن است نزدیک به موشک‌های سام ۳۰۰ باشد که اخیرا اطلاعات ضد و نقیضی درباره عزم روسیه برای ارسال آن به نظام بشار اسد رئیس جمهوری سوریه منتشر شده است. این مساله می‌تواند به افزایش تنش در منطقه و تغییر تاکتیک‌های ائتلاف بین الملل علیه داعش بیانجامد.

چهارشنبه فرماندهی نیروهای مسلح اردن در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که جنگنده نیروی هوایی این کشور بر فراز شهر الرقه در شمال سوریه سرنگون شد. بنا بر این بیانیه این جنگنده در عملیات ائتلاف بین الملل علیه «داعش» شرکت داشت و خلبان آن توسط این گروه تندرو، به گروگان گرفته شد.