.
.
.

حوثی‌ها یک مقام بلندپایه نظامی-امنیتی یمن را ربودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شبه نظامیان مسلح گروه حوثی روز پنج شنبه ۲۵ دسامیر، سرلشکر یحیی المرانی رئیس اداره امنیت داخلی سازمان امنیت سیاسی را در صنعا ربوده و به مکانی نامعلوم منتقل کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع امنیتی در یمن، نزدیک به بیست مسلح حوثی با یورش به منزل سرلشکر المرانی، این مقام نظامی-امنیتی یمنی را ربودند.

سرلشکر یحیی المرانی پیشتر، ریاست اداره امنیت سیاسی شهر صعده مرکز اصلی حوثی‌ها را بر عهده داشت. وی در سال ۲۰۱۱ با انتقال به صنعا پایتخت یمن، ریاست اداره امنیت سیاسی این شهر را بر عهده گرفت.

احتمالا دلیل دستگیری المرانی به حوادث پیش از انقلاب مردم یمن علیه علی صالح رئیس جمهور یمن بر می‌گردد، چرا که دولت پیشین بار‌ها در استان الصعده علیه حوثی‌ها وارد جنگ شده بود.

گروه حوثی‌ها چندی است که با حمله به پادگان‌های نظامی و نهادهای دولتی، ترس و نگرانی را در میان شخصیت‌ها، تشکل‌ها و احزاب یمنی بوجود آورده و نشان داده که در پی گسترش نفوذ خود در این کشور است. شهر صنعا پایتخت یمن تقریبا در کنترل این گروه شبه نظامی قرار دارد.

روز دوشنبه گذشته فعالان یمنی از تشکیل گروهی به نام «جنبش رفض» در صنعا پایتخت این کشور برای مقابله با گروه حوثی خبر داده بودند. سران این گروه می‌گویند که «جنبش رفض» از جوانان و فعالان سیاسی و حقوقی استان‌های مختلف یمن، به منظور مقابله با آنچه «جنایت‌های نیروهای حوثیی» نامیدند، تشکیل شده است.