.
.
.

تصاویر کودکانی که توسط داعش و عصائب اهل الحق به جنگ برده می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه دولت اسلامی موسوم به داعش و شبه نظامیان شیعه عصائب اهل الحق عراق، بر سر جذب کودکان و وارد کردن آن‌ها به گردونه جنگی که در عراق و سوریه در جریان است، با یکدیگر رقابت می‌کنند.

ویدیو‌ها و عکس‌هایی که داعش هر از چند گاهی اقدام به انتشار آن‌ها می‌کند، نشان می‌دهد که به کودکان بسیار کم سن و سال، آموزش استفاده از اسلحه و سپس ورود به جنگ را می‌دهد و به آن‌ها عقیده جهادی از راه پایگاه‌های ویژه، تلقین می‌کند. چنین ماجراهایی در مناطق تحت تصرف این گروه تندرو، به روتین تبدیل شده است.

این کودکان به جنگ در کنار دیگر اعضای خانواده خود رهنمون می‌شوند. حتی یتیمان به گروه‌های مسلح پیوند داده می‌شود. در صورت کشته شدن آن‌ها، گروه داعش «شهید» توصیفشان می‌کند. اعضا و هواداران این گروه، با انتشار تصاویر این کودکان در شبکه‌های اجتماعی، به این پدیده افتخار می‌کنند.


داعش اخیرا فیلمی ویدیویی منتشر کرد که یکپایگاه نظامی را نشان می‌دهد. در این پایگاه، کودکان زیر ۱۰ سال آموزش داده می‌شوند. آن‌ها در حالی که لباس نظامی به تن دارند، یاد می‌گیرند که چگونه از اسلحه استفاده کنند. پس از آن، پیروی از گروه و رهبر آن ابو بکر بغدادی، به آن‌ها تلقین می‌شود.

فیلم ویدیویی سوال و جواب یکی از اعضای داعش با یک کودک از آذربایجان را نشان می‌دهد. این کودک به پدرش به یکی از پایگاه‌های داعش رفته است. پاسخ‌های کودک تکان دهنده است اما سیاست داعش در تربیت شبه نظامیان کم سن و سال را نشان می‌دهد.

کودکان عصائب اهل الحق

این تنها داعش نیست که اقدام به جذب کودکان و گسیل آن‌ها به میدان‌های نبرد می‌کند. تصاویر دیگری منتشر شده که نشان می‌دهد گروه شبه نظامی شیعه عصائب اهل الحق عراق نیز اقدام به آموزش کودکان می‌کند. این گروه به کودکان یاد می‌دهد که چگونه به سمت مواضع داعش، موشک شلیک کنند. در یکی از عکس‌ها، کودکی با لباس گروه عصائب اهل الحق دیده می‌شود.