.
.
.

ارتش آمریکا: جنگنده اردنی توسط داعش سرنگون نشده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارتش آمریکا بامداد پنجشنبه ۲۵ دسامبر اعلام کرد که جنگنده اردنی، توسط گروه دولت اسلامی موسوم به داعش سرنگون نشده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فرماندهی نیروهای مرکزی آمریکا که بر ائتلاف بین الملل علیه داعش نظارت می‌کند، با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد: «دلایل به وضوح نشان می‌دهد که داعش بر خلاف ادعا‌هایش، جنگنده اردنی را سرنگون نکرده است.»

این بیانیه به دلیل سقوط جنگنده، اشاره نکرده است.

ژنرال لوید اوستن فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا، به اسارت خلبان توسط داعش اشاره کرده و افزود: «به شدت اقدام داعش را در اسارت خلبان جنگنده محکوم می‌کنیم.»

او افزود: «از تمام تلاش‌ها برای باز ستادن خلبان حمایت می‌کنیم و در برابر تفسیرهای داعش از سرنگونی هواپیما یا تلاش برای استفاده از آن برای اهدافش، کوتاه نخواهیم آمد.»

او ادامه داد: «اردنی‌ها، شرکایی قابل تقدیر و احترام شایانی هستند و خلبان‌ها و کادرهای پرواز آن‌ها، اقدام‌هایی استثنایی در این حمله بین المللی، انجام دادند.»

ائتلاف بین الملل به سرکردگی آمریکا، اقدام به حملات هوایی علیه مواضع داعش در عراق و سوریه می‌کند.

چهارشنبه فرماندهی نیروهای مسلح اردن در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که جنگنده نیروی هوایی این کشور بر فراز شهر الرقه در شمال سوریه سرنگون شد. بنا بر این بیانیه این جنگنده در عملیات ائتلاف بین الملل علیه «داعش» شرکت داشت و خلبان آن توسط این گروه تندرو، به گروگان گرفته شد.

پیش از این وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده بود واشینگتن نمی‌تواند اطمینان حاصل کند که جنگنده اردنی مشارکت کننده در ائتلاف بین الملل علیه داعش، هدف قرار داده شده یا در اثر مشکل فنی سرنگون شده است.

یک مسئول در وزارت دفاع آمریکا هم گفته بود که ائتلاف بین الملل در حال تحقیق درباره دلیل سرنگونی جنگنده اف-۱۶ بر فراز سوریه است و در عین حال، نگران جان خلبان این جنگنده است که تصاویر به اسارت گرفتنش توسط داعش منتشر شد.

اردن دلیل سرنگونی هواپیما را اعلام نکرد اما داعش و دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کردند که این جنگنده هدف اصابت یک موشک ضد هوایی قرار گرفته است.

این نخستین جنگنده‌ای است که ائتلاف بین الملل از زمان آغاز حملات هوایی علیه مواضع داعش از دست می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم