.
.
.

اسارت خلبان اردنی توسط داعش پس از سرنگونی جنگده‌اش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، یک جنگنده ارتش اردن را سرنگون کرده و خلبان آن را به اسارت بردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این حادثه چهارشنبه ۲۴ دسامبر در استان الرقه سوریه روی داد. این خلبان اردنی نخستین خلبان از ائتلاف بین المللی علیه داعش به سرکردگی ایالات متحده آمریکا است که توسط گروه داعش اسیر می‌شود.

یک منبع در فرماندهی کل نیروهای مسلح اردن گفت: «در حالی که صبح چهارشنبه شماری از هواپیماهای نیروی هوایی اردن در حال انجام ماموریتی علیه پایگاه‌های گروه تروریستی داعش در منطقه الرقه سوریه بودند، یکی از هواپیماهای ما سرنگون شد و خلبان آن توسط گروه تروریستی داعش، به گروگان گرفته شد.»

او افزود: «مشهور است که این گروه، طرح‌های تروریستی خود را مخفی نمی‌کند. تا کنون دست به عملیات جنایتکارانه بسیاری در نابودی و کشتار بی‌گناهان مسلمان و غیر مسلمان در سوریه و عراق زده است... اردن این گروه را مسئول حفط سلامت و جان خلبان خود می‌داند.»

حساب‌های کاربری وابسته به گروه داعش در شبکه‌های اجتماعی، با انتشار تصاویری مدعی شدند که شبه نظامیان این گروه، خلبان اردنی را دستگیر کرده‌اند. آن‌ها همچنین تصاویری از کارت شناسایی نظامی این خلبان منتشر کرده‌اند.

فرمانده نیروی هوایی اردن با تماس با خانواده این خلبان، اسارت او را به دست شبه نظامیان داعش تایید کرد.

یکی از تصاویر منتشره خلبان را نشان می‌دهد در حالی که پیراهنی سفید به تن دارد، شماری از شبه نظامیان او را از آب بیرون می‌کشند. یکی دیگر از تصاویر او را در حالی نشان می‌دهد که در میان حدود ده تن از شبه نظامیان مسلح، ایستاده است.

اردن یکی از کشورهای شرکت کننده در ائتلاف بین الملل علیه داعش است که آمریکا آن را رهبری می‌کند. این ائتلاف از ماه سپتامبر گذشته، اقدام به حملات هوایی علیه مواضع داعش در عراق و سوریه می‌کند.

شبه نظامیان داعش، مناطق وسیعی از شمال عراق و سوریه را تصرف کرده و در این مناطق، برپایی خلافت اسلامی اعلام کرده‌اند.