.
.
.

گفت‌و‌گوی سنی-شیعی در لبنان برای فرونشاندن تنش مذهبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سه شنبه ۲۳ دسامبر، گفت‌و‌گو میان جریان المستقبل بزرگ‌ترین گروه سیاسی سنی در لبنان و حزب الله شیعی، با هدف فرونشاندن تنش مذهبی در این کشور که از پیامدهای بحران چهار ساله سوریه است، آغاز شد.

هدف از این گفت‌و‌گو که برای برگزاری آن، نبیه بری رئیس پارلمان لبنان و رهبر گروه شیعه امل، تلاش فراوان کرد، فرونشاندن تنش سنی-شیعی در لبنان است. تلاش می‌شود در این گفت‌و‌گو‌ها به مسائل مورد اختلاف که برجسته‌ترین آن‌ها، نبرد شبه نظامیان حزب الله در سوریه در حمایت از نظام بشار اسد است، پرداخته نشود.

شکاف میان دو طرف، بسیار بزرگ است. حزب الله و جریان المستقبل به رهبری سعد حریری نخست وزیر اسبق لبنان، یکدیگر را به کشاندن لبنان به دخالت بیشتر در بحران سوریه متهم می‌کنند.

حزب الله، شبه نظامیان خود را برای حمایت از نظام بشار اسد علوی مذهب، به سوریه فرستاد؛ اقدامی که بسیاری لبنانی‌های سنی را خشمگین کرد. از سویی شبه نظامیان اسلامگرا، برای خود در برخی از مناطق لبنان، مخفی گاهی امن یافتند و چند بار با نیروهای ارتش این کشور، درگیر شدند.

اختلاف سیاسی میان گروه‌های رقیب لبنانی، مساله انتخاب رئیس جمهوری را به بنبست کشانده است. اما تشکیل دولتی به ریاست تمام سلام در فوریه گذشته که با توافق خارجی حاصل شد، کشور را از ورود به خلا سیاسی کامل در قدرت، نجات داد. این دولت اما برای دست یابی به تصمیم‌هایی بر سر مسائل اصلی کشور، تلاش فراوان می‌کند و پارلمان هم با جان کندن، به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

حسن الخلیل معاون سیاسی دبیرکل حزب الله لبنان به روزنامه لبنانی الاخبار گفت: «آماده گفت‌و‌گو برای نزدیک کردن نقطه نظر‌ها و رسیدن به زمینه‌ای مشترک یا دستکم کاستن از سطح اختلاف‌ها هستیم.»

به گفته الخلیل، دستورجلسه‌ای که برای گفت‌و‌گو‌ها بر سر آن توافق شد، از چهار محور تشکیل می‌شود: «کاهش تنش مذهبی و گفتمان تنش ساز سیاسی و رسانه‌ای، مبارزه با تروریسم، فعال سازی سازمان‌های دولتی و پارلمانی و هر سازمانی که به زندگی روزمره مردم مرتبط است و در ‌‌نهایت مساله ریاست جمهوری.»

سیاستمداران لبنانی بر این مساله اجماع دارند که مساله توافق بر سر رئیس جمهوری جدید که جایگاهش از زمان پایان دوره ریاست جمهوری در ماه می‌گذشته، خالی مانده، سخت‌ترین بخش از گفت‌و‌گو‌ها است.

میشل فرعون وزیر گردشگری لبنان در این باره به خبرگزاری رویترز گفت: «از سال‌ها پیش بحران اعتماد میان دو طرف وجود دارد. از سویی توافقی داخلی، منطقه‌ای و بین المللی بر ضرورت حمایت از ثبات و امنیت و همچنین تشویق به گفت‌و‌گو در لبنان وجود دارد.»

او تاکید کرد: «وجود تنش‌های امنیتی در دو طرف مرزهای لبنان و سوریه و تلاش‌های برخی از گروه‌ها برای بازی بر دوگانه شیعه-سنی، کافی است که وجود خط‌های دائمی تماس میان حزب الله و جریان المستقبل را با وجود همه اختلاف‌ها، تضمین کند.»

شاید سال در حال پایان میلادی، پر تنش‌ترین سال در دوره اخیر در لبنان باشد. در این سال بر شمار خودروهای بمبگذاری شده در این کشور افزوده شد، چندین درگیری مسلحانه روی داد و عملیات آدم ربایی نمود قابل توجهی یافت.

در این سال شبه نظامیان تندرو، دو حمله اصلی علیه ارتش لبنان انجام دادند. این مساله که می‌تواند حوادث جنگ‌های ۱۵ ساله این کشور را زنده کند، ناخرسندی بسیاری از لبنانی‌ها را، در پی داشت؛ جنگی که از سال‌های ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ ادامه داشت.

فرعون در این باره گفت: «به طور حتم این گفت‌و‌گو، مسائل دولتی یا جزئیات دیگری که به مساله ریاست جمهوری مرتبط است را شامل نمی‌شود. هدف ایجاد شبکه‌ای امن در برابر افزایش نگرانی‌ها است. در صورت بزرگ‌تر شدن دایره گفت‌و‌گو‌ها، می‌توان به مسائل دیگر نیز پرداخت.»

عماد الحوث نماینده جماعت اسلامی در پارلمان لبنان، رسیدن به تصمیمی درباره انتخاب رئیس جمهوری را در این گفت‌و‌گو‌ها بعید دانست زیرا «یک بخش اصلی جامعه که مسیحی‌ها هستند، در این گفت‌و‌گو‌ها شرکت ندارند.»

او گفت: «گفت‌و‌گو زمینه را برای انتظار اسم رمز منطقه‌ای که می‌تواند به انتخاب رئیس جمهوری بینجامد، فراهم می‌کند چرا که رقبای لبنانی، موضوع را به مراجع منطقه‌ای و بین المللی خود سپرده‌اند و در انتظار چراغ سبز هستند. افقی برای انتخاب رئیس جمهوری دستکم تا هفت ماه دیگر، زمان پایان مذاکرات هسته‌ای ایران وجود ندارد.»