.
.
.

گفت‌و‌گوی العربیه با زنی ایزدی که داعش همسرش را کشت و او را اسیر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رنج‌های ایزدی‌ها به آواره شدن خلاصه نمی‌شود. گروه تندروی دولت اسلامی موسوم به داعش، زنان آن‌ها را به اسارت برد و به عنوان برده فروخت. با ویدیوهایی که در اینترنت منتشر کرد هم به تقسیم کردن زنان میان نیرو‌هایش فخر فروشی کرد.

ریما مکتبی خبرنگار العربیه در شهر دهوک، با یک زن ایزدی ۱۹ ساله دیدار کرد که‌ام رهین نام دارد. داعش همسرش رو روبروی چشمانش کشت و او را به اسارت برد

در منزلی نیمه کاره که فاقد کمترین اسباب زندگی است، ۵ خانواده ایزدی زندگی می‌کنند. اندوه عمیق را در بدو ورود به این منزل می‌توان احساس کرد.

داستان، ماجرای آواره کردن گروهی از ایزدی‌ها توسط داعش نیست، مردمانی که آواره اردوگاه‌ها شده‌اند؛ بلکه تجربه زنی ایزدی است که ۲۱ روز در اسارت داعش بود. او صورت خود را در برابر دوربین پوشاند و صدایش را برای رسیدن به جهانیان بلند کرد.

او گفت: «زنان را متفرق کردند، همسرم را روبروی چشمانم کشتند، همه مردان خانواده من را کشتند، زنان را به عنوان برده به منطقه شیخ خضیر که تحت تصرف داعش قرار دارد بردند و پس از آن به موصل منتقل کردند.»

او ادامه داد: «زنان را به طرفی بردند، همسرم را بروبروی چشمانم بر روی شکم خواباندند و به او گلوله شلیک کردند. زنان را مجبور کردند تا همراه آن‌ها بروند. به زور ما را به عقد مردان داعش در آوردند. ۲۱ روز با داعش بودم، شیری برای کودکم نداشتم، غذا به اندازه کافی نبود و به شکل پراکنده به ما تجاوز کردند».

تندروهای داعش به فروش زنان ایزدی افتخار می‌کنند. این زنان را در فیلم‌های ویدیویی که چند ماه پیش منتشر کردند، عرضه می‌کنند. در این فیلم‌های ویدیویی، تندرو‌ها زنان اسیر ایزدی را میان خود تقسیم می‌کنند.

این دختر ایزدی می‌گوید: «اگر می‌توانستم آن‌ها را می‌کشتم، زنانشان را می‌کشتند، اگر باردار نبودم به جنگ با آن‌ها می‌رفتم تا انتقام همسرم را بگیرم. من اکنون حالم خوب است، اما آنچه برایم پیش آمد را در هیچ لحظه‌ای از زندگی‌ام فراموش نمی‌کنم. فراموش کردن آن بسیار سخت است. در هر دقیقه از زندگی‌ام آنچه که پیش آمده است را بروبروی چشمانم می‌بینم.»

اگر ‌ام رهین در موصل نزد خانواده‌ای عرب سنی فرار نمی‌کرد تا او را پناه دهد، اکنون تنها یک خاطره از گذشته بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم