.
.
.

آشتی قطر و مصر با ابتکار عمل پادشاه سعودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پادشاهی سعودی از بهبود روابط میان مصر و قطر استقبال کرد و تاکید کرد که بر باز شدن صفحه جدیدی میان مصر و قطر، اصرار دارد. این پس از آن صورت می‌گیرد که دو کشور از ابتکار عمل ملک عبد الله بن عبد العزیز پادشاه سعودی برای بهبود روابط، استقبال کردند.

عبد الفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر، شنبه ۲۰ دسامبر با خالد التویجری رئیس دیوان پادشاهی سعودی و فرستاده شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر به منظور اجرایی کردن ابتکار عمل ملک عبد الله بن عبد العزیز برای آشتی میان قطر و مصر، استقبال کرد.

ترکی السدیری سردبیر روزنامه الریاض در گفت‌و‌گو با العربیه در این باره اظهار کرد: «جهت گیری مثال زدنی مشترکی میان این کشور‌ها به سوی همکاری و تفاهم در مقایسه با دیگر کشورهای عربی وجود دارد.»

او افزود: «جهان عرب گرفتار مشکلات بسیاری است و بر عکس سعودی، موضعی شرافتمندانه، قاطع و جدی در برابر مصر اتخاذ کرد و به این کشور برای خارج شدن از بحران‌هایش کمک کرد.»

او تاکید کرد که اختلاف‌ها میان مصر و قطر در نشست سران کشورهای خلیج و پس از آن در دوحه، به پایان رسیده بود.»

او ادامه داد: «بحران‌های بسیاری میان مصر و قطر روی داد که اصولا نباید رخ می‌داد. اما رهبری جدید در قطر بسیاری از مسائل را اصلاح کرد که می‌تواند زمینه‌ای برای تکمیل تفاهم خلیجی باشد.»

محمد آل الشیخ: موفقیت برجسته سعودی

محمد آل الشیخ نویسنده سعودی گفت آنچه که روی داد، یک موفقیت برجسته برای سعودی بود که از حکمت و درایت ملک عبد الله بن عبد العزیز در رهبری این منافع ناشی می‌شود.

او در مصاحبه با العربیه افزود: «اختلاف‌ها واقعا کنار گذاشته شد، این یک موفقیت سعودی در گردهم آوردن طرح‌های درگیر است. ما معتقد بودیم که اختلافات میان مصر و قطر، پیچیده است و نیاز به سال‌های درازی برای حل شدن دارد. تا اینکه این آشتی اعلام شد که اختلاف‌ها را از جغرافیا، به تاریخ تبدیل کرد.»

او ادامه داد: «برپایه اطلاعاتی که دارم، ملک عبد الله خود شخصا می‌انجی این آشتی بود و تمام توان خود را برای موفقیت آن از راه دیوان پادشاهی گذاشت.»

او با تاکید بر اینکه دو طرف قطری و مصری، «با تقدیر از جایگاه ویژه پادشاه»، از ابتکار عمل او استقبال کردند، گفت: «معتقدم که اختلاف رسانه‌ای بود. حملاتی رسانه‌ای از دو طرف بود که اوضاع را پیچیده‌تر و مشکلات را ریشه دار‌تر کرد.»

او با بیان اینکه سعودی در آشتی دادن دو طرف موفق شد و اختلافات گذشته پایان یافت یا در مسیر پایان قرار گرفت، افزود: «توافقنامه‌ای مفصل درباره بعضی نقاط اختلاف وجود دارد که دو طرف به آن پایبند خواهند بود. هر آنچه که بر سر آن توافق شد، در بیانیه‌ای که از آشتی سخن می‌گوید، درج نشده است. ماجرا پایان یافته است.»

او تاکید کرد که مساله پیچیده و پر مانع بود اما دیپلماسی سعودی موفق شد آن را به ساحل امن برساند.

متن بیانیه دیوان پادشاهی سعودی

برای عمل فرموده خداوند متعال: «وأطیعوا الله ورسوله ولا تنازعوا فتفشلوا وتذهب ریحکم واصبروا إن الله مع الصابرین»، و همچنین فرموده خداوند سبحان: «فاتقوا الله وأصلحوا ذات بینکم وأطیعوا الله ورسوله إن کنتم مؤمنین» و همنین فرموده خداوند عز وجل: «لا خیر فی کثیر من نجواهم إلا من أمر بصدقة أو معروف أو إصلاح بین الناس ومن یفعل ذلک ابتغاء مرضات الله فسوف نؤتیه أجراً عظیماً»؛
و بنا بر اصرار خادم حرمین شریفین ملک عبد الله بن عبد العزیز بر اتحاد کلمه و از میان بردن اختلاف ما میان دو برادر، جمهوری عربی مصر و قطر در همه زمینه‌ها و در همه سطوح، به ویژه آنچه که رسانه‌های دیداری، شنیداری و نوشتاری در ارتباط با دو کشور منتشر می‌کنند؛
و تاکید بر توافقنامه‌های ریاض که در ۱۹-۲-۱۴۳۵ ه مصداف با ۲۳-۱۱-۲۰۱۳ و ۲۳-۱-۱۴۳۶ مصادف با ۱۶-۱۱-۲۰۱۴ متعقد شده‌اند و در بر گیرنده تعهد شورای همکاری خلیج به حمایت از جمهوری عربی مصر و سهیم شدن در امنیت و ثبات آن است؛
و به عنوان سپاسی از دو کشور برادر از ابتکار عمل خادم حرمین شریفین ملک عبد الله بن عبد العزیز آل سعودی که طی آن از برادران در دو کشور خواست، روابط خود را بهبود بخشیده، به سمت وحدت کلمه پیش روند و هر آنچه را که باعث تنش و شکاف بین آن‌ها است کنار بگذارد و در پاسه به فراخوان کریمانه‌اش برای اصلاح که خواستگاه اصلاح، دل‌های بزرگوار و کریم است، دو کشور به این فراخوان پاسخ مثبت دادند چرا که به محتوای بلند این آشتی که به سودی دولت‌ها و مکت‌های دو برادر جمهوری عربی مصر و قطر است، ایمان دارند.

پادشاهی سعودی این گام‌ها را که می‌تواند روابط را میان جمهوری عربی مصر و قطر بهبود بخشید، مبارک می‌داند. تضمین این اقدام سفر شاهزاده قطر شیخ محمد بن عبد الرحمن آل ثانی به مصر است.

همچنین پادشاهی سعودی به رهبری خادم حرمین شریفین ملک عبد الله بن عبد العزیز، بر پشتیبانی خود از باز شدن صفحه‌ای جدید صفحه‌ای جدید در روابط میان دو کشور اعلام می‌کند تا هر کدام –پس از خداوند- یاری گر یکدیگر در مسیر تکامل و همکاری به منظور تحقق منافع عالی امت‌های عربی و اسلامی ما باشد. امیدواریم همه شرفا از برادران از دانشمندان، اندیشمندان، نویسندگان و اصحاب رسانه، با این ابتکار عمل همراه شوند که آن‌ها –پس از خداوند- در مسیر بستن هر شکافی که دشمنان امت عربی و اسلامی قصد دارند برای رسیدن به اهداف خود ایجاد کنند، یاری گر هستند.

استقبال قطر

قطر از ابتکار عمل ملک عبد الله بن عبد العزیز پادشاه سعودی برای بهبود روابط با مصر استقبال کرد و تاکید کرد که به طور کامل به حمایت از مصر و امنیت آن پایبند است.

در متن بیانیه قطر آمده است: «مملکت قطر از بیانیه‌ای که دیوان پادشاهی سعودی منتشر کرده و ابتکار عمل کریمانه خادم حرمین شریفین ملک عبد الله بن عبد العزیز آل سعود (حفظه الله) برای بهبود روابط با دوست و برادر خود جمهوری عربی مصر استقبال می‌کند و تاکید می‌کند با آنچه که در متن این بیانه آمده، همراه است. همچنین به تلاش‌های مخلصانه خادم حرمین شریفین ارج می‌نهد که نشانگر حکمت همیشگی او و اصرار شدید او در عمق بخشیدن به همکار یعربی برای حمایت از منافع امت عربی و اسلامی است. قطر همچنین تاکید می‌کند که همچون همیشه به شکل کامل در کنار جمهوری عربی مصر ایستاده است چرا که امنیت مصر خود بخشی از امنیت قطر است که روابط برادرانه میان آن‌ها برقرار است. همچنین قدرت مصر قدرت همه جهان عرب است. از این رو حضرت شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر کشور، فرستاده‌ای از جانب خود برای دیدار با عبد الفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر روانه کرد که از او به خاطر گرمی و حسن استقبال، سپاسگزاریم.»

استقبال مصر

عبد الفتاح السیسی رئیس جمهوری عربی مصر، شنبه در قاهره با عبد العزیز التویجری رئیس دیوان پادشاهی سعودی و منشی مخصوص خادم حرمین شریفین و فرستاده ویژه او در این ماموریت و همچنین شیخ محمد بن عبد الرحمن آل ثانی معاون وزیر امور خارجه قطر و فرستاده امیر قطر شیخ تمیم بن حمد آل ثانی در این ماموریت، دیدار و گفت‌و‌گو کرده بود.

در این دیدار راه‌های اجرایی کردن ابتکار عمل خادم حرمین شریفین ملک عبد الله بن عبد العزیز که در جریان نشست سران خلیج در ریاض مطرح شد، مورد بحث و بررسی قرار گرفت. بر این پایه، بر مصوبات نشست در حصوص پایبندی کشورهای شورای همکاری خلیج به سیاست حمایت از جمهوری عربی مصر و سهیم شدن در امنیت و ثبات آن به علاوه پشتیبانی از توافق میان برادران عرب به ویژه جمهوری عربی مصر و مملکت قطر، تاکید شد.

رئیس جمهوری مصر در استقبال گرم از دو مهمان خود، تلاش‌های صادقانه خادم حرمین شریفین برای تحقق وحدت میان کشورهای عربی و کنار گذاشتن اختلاف‌ها را در چارچوب احترام کامل به اراده ملت‌ها و دخالت نکردن در امور داخلی کشور‌ها، ارج نهاد.

او گفت که مصر در پی آغاز مرحله‌ای جدید است که اختلاف‌های گذشته در آن کنار گذاشته می‌شود چرا که حساسیت مرحله کنونی، نیازمند وحدت و فعالیت صادقانه با دیدگاهی مشترک به منظور تحقق آمال و آرزوهای ملت‌های عربی است. رئیس جمهوری مصر همچنین از همراهی کامل خود با خادم حرمین شریفین در فراخوان همه اندیشمندان و اصحاب رسانه عرب برای همراهی با ابتکار عمل و حمایت از آن به منظور گسترش روابط مصر و قطر به شکلی خاص و روابط عربی-عربی به شکلی عام، اعلام کرد.