.
.
.

نیروهای پیشمرگه کنترل سنجار را از داعش باز پس گرفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دفتر مسرور بارزانی مشاور شورای امنیت اقلیم کردستان عراق شنبه ۲۰ دسامبر اعلام کرد که نیروهای نظامی این اقلیم موسوم به پیشمرگه، کنترل منطقه سنجار و مناطق اطداف آن را به طور کامل از شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، باز پس گرفتند.

این پیشروی یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که نیروهای پیشمرگه موفق شده بودند، محاصره چند ماهه کوه سنجار را بشکنند. هزاران نفر از ساکنان اقلیت ایزدی منطقه سنجار در این کوه، محاصره شده بودند.

پیش از این یک مسئول بلندپایه کرد به خبرگزاری رویترز گفته بود که نیروهای پیشمرگه، شبه نظامیان داعش را از منطقه سنونی واقع در شمال کوه سنجار، بیرون راندند و در آستانه باز پس گیری کامل منطقه سنجار قرار گرفته‌اند.

منطقه سنجار در شمال غرب عراق و در مرز سوریه قرار دارد.

شبه نظامیان داعش از ماه ژوئن گذشته در حمله‌ای ناگهانی، مناطق وسیعی از شمال عراق را تصرف کردند. داعش در مناطق تحت تصرف خود در عراق سوریه، برپایی خلافت اسلامی اعلام کردند.

مدتی بعد داعش حملاتی به اقلیم کردستان و مناطق محل سکونت اقلیت‌های ایزدی و مسیحی آغاز کرد. در این حملات هزاران تن از اقلیت ایزدی کشته، آواره و اسیر شدند. پس از آن بود که حملات ائتلاف بین الملل به مواضع داعش آغاز شد و پیشروی شبه نظامیان به مناطق شمالی متوقف شد.

هدف اصلی عملیات شهر سنجار است. شهر سنجار در جنوب کوه قرار دارد که در میانه راه اصلی مرتبط کننده سوریه به شهر موصل است.