.
.
.

نخستین درگیری نیروهای زمینی آمریکا با داعش در عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نیروهای ائتلاف بین الملل به رهبری آمریکا و ارتش عراقی روز شنبه ۲۰-۱۲-۲۰۱۴ حمله گسترده شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش داعش و گروه خراسان را به پایگاه نظامی «البغدادی» که شماری از مشاوران نظامی آمریکا در آن مستقر هستند، دفع کردند. در این این درگیری‌ها، نخستین رویارویی نیروهای زمینی آمریکایی با شبه نظامیان داعش، ثبت شد.

بنا بر گزارش رسانه‌ها، منطقه البغدادی و پایگاه نظامی آن، از شامگاه جمعه، در معرض حمله گسترده‌ای توسط شبه نظامیام قرار گرفت. این حمله بزرگ‌ترین حمله به پایگاه البغدادی از زمان تصرف مناطق شمال عراق توسط داعش ارزیابی شده است.

جنگنده‌های ائتلاف بین الملل با مداخله در درگیری‌ها، محل حضور مهاجمان را هدف قرار دادند؛ اقدامی که به کاسته شدن از شدت حمله انجامید.

منابعی که خبرهای این درگیری را به نقل از شاهدان عینی گزارش داده‌اند، تاکید می‌کنند که برای نخستین بار، سربازان آمریکایی در درگیری زمینی با شبه نظامیان داعش، مشاهده شده‌اند.

گفتنی است که پس از اشغال مناطقی گسترده‌ای از خاک عراق و سوریه توسط داعش ایالات متحده آمریکا شماری از مشاوران نظامی آمریکا خود را برای آموزش نیروهای ارتش عراق جهت مقابله با شبه نظامیان داعش در این پایگاه مستقر کرد.

به گزارش تلویزیون الحدث، شبه نظامیان داعش در این حمله ضربات سنگینی از نیروهای ائتلاف متحمل شده و تعدادی از فرماندهان این گروه گشته شدند.

در همین حال گزارش‌های تایید نشده‌ای از حرکت نیروهای نظامی ایالات متحده آمریکا به سمت پایگاه البغدادی برای دفاع از مشاوران نظامی این کشور از گوشه و کنار شنیده می‌شود.

گروه دولت اسلامی «داعش» هم اکنون همزمان با ارتش عراق، نیروهای اسد، شبه‌ نظامیان شیعه وابسته به ایران در سوریه و عراق و دیگر گروههای مخالف اسد همچون ارتش آزاد در حال جنگ است. این گروه مناطق وسیعی از خاک عراق و سوریه را تحت کنترل خود در آورده است. داعش پس از اشغال موصل به شمال عراق به سوی اربیل تاخت اما مقاومت کرد‌ها و بمباران هوایی نیروهای ائتلاف از پیشروی این گروه تندرو درشمال عراق جلوگیری کرد.