.
.
.

لبنان.. دستگیری گروه عامل«ربودن مخالفان اسد و تحویل آن‌ها به سوریه»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک گشت وابسته به اداره تحقیقات سازمان امنیت داخلی لبنان، با یورش به منزلی در روستای کفر قوق در بخش راشیا در نزدیکی مرز با سوریه، ۱۵ نفر از افرادی را دستگیر کرد که متهم به تشکیل گروهی برای ربودن مخالفان بشار اسد در لبنان و تحویل آن‌ها به نیروهای دولت سوریه هستند.

داستان شبلی العیمسی از شخصیت‌های اپوزیسیون سوریه که اوایل آغاز انقلاب علیه نظام اسد در لبنان ربوده و به نظام سوریه تحویل داده شد، داستانی دنباله دار بود که چندین بار پس از آن تکرار شد اما تا کنون عاملان آن را شناسایی نشدند.

به گفته منابع مطلع به العربیه، نیروهای سازمان امنیت داخلی لبنان، ۱۵ نفر از لبنانی‌ها و سوری‌های عضو حزب بعث را دستگیر کرد که اقدام به ربودن مخالفان نظام اسد و تحویل آن‌ها به سوریه می‌کنند.

به گزارش رسانه‌های لبنانی، نیروهای امنیتی لبنان، ابتدا در عملیاتی در برخی روستاهای منطقه بقاع غربی و بخش راشیا، ۸ نفر را دستگیر کردند که تحت امر یک مسئول حزبی با نام ماجد منصور فعالیت می‌کردند. منصور پیش از یورش نیروهای امنیتی به منزلش گریخت. او به همراه سه نفر دیگر، تحت تعقیب واحدهای امنیتی قرار دارند.

گروه منصور، به ربودن دستکم ۴ تن از مخالفان نظام سوریه در روزهای اخیر متهم است که آخرین آن‌ها، محمد احمد النعمانی است. او چند روز پیش در شهرک لوسیه در بقاع غربی ربوده شد و به نظام سوریه تحویل داده شد.

شایان ذکر است که النعمانی عضو گروه احرار الشام است که پیش از این در اختیار دادگاه نظامی لبنان قرار داشت و با حکمی قضایی آزاد شده بود.

از سویی ارتش لبنان، به عملیاتی که از آگوست گذشته برای دستگیری متهمان ارتباط با گروه‌های تندرو آغاز کرده بود، ادامه می‌دهد. ارتش هفته گذشته ۵ نفر را در منطقه عرسال دستگیر کرد که دو تن از آن‌ها سوری هستند. یک جلیقه انفجاری و تعدادی نارنجک هم از آن‌ها کشف و ضبط شد.

تحرکات امنیتی در لبنان گسترش یافته است. ناظران لبنانی می‌گویند که این تحرکات حاوی پیامی است مبنی بر اینکه درهای لبنان دیگر برای پیامدهای بحران سوریه یه ویژه اینکه گرئه النصره تا کنون ۴ تن از سربازان لبنانی را که پیش‌تر دستگیر کرده بود، اعدام کرد.