فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ویدیو.. گزارش العربیه از جبهه جنگ پیشمرگه کردستان عراق با داعش

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  ریما مکتبی، گزارشگر تلویزیون العربیه روز چهارشنبه ۱۷-۱۲-۲۰۱۴ به کمک پیشمرگه‌های کردستان عراق توانست وارد مناطق درگیری «الکویر و المخمور» شده و گزارشی تصویری از خط مقدم جبهه جنگ میان داعش و نیروهای کُرد عراقى را تهیه کند.

  گزارشگر العربیه، می‌گوید شش ماه پیش هنگامی که گروه تندرو داعش موصل را اشغال کرد و با تمام قدرت به سمت مناطق کردستان عراق تاخت برای ورود به داخل شهر اربیل فاصله زیادی نداشت. اما کردهای عراق با مقاومت شدید خود نه تنها مانع پیشروی او شدند بلکه موفق شدند مناطق گسترده‌ای از قلمرو کردستان را از این گروه تندرو بازپس گیرند. اما با همه این تحولات هنوز خط مقدم جبهه جنگ با داعش در کردستان عراق بسیار جدی و داغ به نظر می‌رسد.

  ریما در گزارش خود می‌گوید: «در منطقه الکویر که یکی از مناطق رویارویی پیشمرگه‌ها با شبه نظامیان داعش است، شاهد درگیری‌های پراکنده‌ای میان این گروه تندرو و پیشمرگه‌ها بودم. این درگیری با هجوم پیشمرگه‌ها به مواضع داعش آغاز شد. از منطقه درگیری تا مواضعی که داعش در آنجا مستقر بوده تنها چند کیلومتر فاصله داشت. به نظر می‌رسد که کردهای عراق در مناطق خود ابتکار عمل را به دست گرفتند به طوری که از وضعیت دفاعی خارج شده و با حالت هجومی و بازپسگیری مناطق از دست داعش روی آوردند. در منطقه الکویر و الخمور نیروهای پیشمرگه بر تپه مشرف بر روستاهایی که اکنون خالی از سکنه است مستقر شدند».

  اجساد مردگان داعش در الخمور

  ریما مکتبی می‌افزاید: «شبه نظامیان داعش نام‌های خود را بر در و دیوار‌ها نوشته‌اند، کانالهای زیر زمینی برای پناه بردن و مصمون ماندن از آتش بمب‌های نیروهای ائتلاف کندند، به شدت و چنگ و دندان جنگیدند، خانه‌ها را بمبگذاری کردند، اما با همه این‌ها هیچ اثری از داعش جز اجساد مردگان او که بوسیله کرد‌ها دفن شدند، چیزی باقی نمانده است. این در حالی است که پیشمرگه‌های کرد پیر و جوان می‌جنگند».

  دوربین العربیه در اطراف پایگاه نظامی الکویر، تصاویری از اسلحه منهدم شده ساخت آمریکا را نشان می‌دهد این سلاح‌های ارتش عراق بود که با اشغال موصل توسط داعش به دست شبه نظامیان این گروه تندرو افتاد و اینک بار دیگر بوسیله بمب افکن‌های آمریکایی منهدم می‌شود.

  گزارشگر العربیه، با پیشمرگه‌ها در خط مقدم جبهه قدم زده و تا رودخانه‌ای که نیروهای داعش را با پیشمرگه جدا می‌کند پیش رفته او می‌گوید در آن سوی رودخانه داعش مستقر است آنجا تپه‌هایی وجود دارد که تک تیر اندازان داعش بر بالای آن‌ها مستقر شدند. گاهی اوقات این تک تیر اندازان به سمت منطقه نفوذی کرد‌ها تیر اندازی می‌کنند. در این منطقه میان داعش و نیروهای پیشمرگه رودخانه‌ای قرار دارد که پیشمرگه‌ها بر ساحل رودخانه مستقر شدند. اکنون دیگر برای داعش بسیار سخت است که بتواند به سوی کرد‌ها پیشروی کند چون برای این کار باید از رود خانه شنا کند تا بتواند به سوی ساحل پیشمرگه‌ها حرکت کند. در شهرک مخمور اکنون مردم زندگی عادی خود را از سر گرفتند و با کنترل منطقه به دست پیشمرگه‌ها احساس آرامش بیشتری می‌کنند.

  انگیزه پیشمرگه ها در دفاع از کردستان

  ریما مکتبی با یکی از پیشمرگه‌ها به نام علی حسین مصاحبه کرد و از او در باره وضعیت روحی پیشمرگه‌ها و انگیزه مقاومت آنها پرسید، علی حسین گفت: «همانطور که مشاهده می‌کنید روحیه پیشمرگه‌ها بسیار بالاست، ما به ملتمان ایمان داریم، به میهنمان ایمان داریم، به عنوان پیشمرگه کردستان خوب می‌دانیم که برای دفاع از موجودیت، کرامت، ارزش‌ها، وطن و سرزمین خود برحقیم و به آن ایمان داریم»

  در مخمور کرد‌ها و عرب‌ها در کنار هم پس از اینکه روزهای سخت آوارگی را پشت سر گذاشتند، اکنون با کنترل پیشمرگه‌ها و خروج داعش از این منطقه زندگی آرامی را آغاز کردند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران