.
.
.

داعش بار دیگر بخش‌هایی از شهر بیجی عراق را تصرف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، چهارشنبه ۱۷ دسامبر پس از نبردی خونین با نیروهای دولتی عراق و شبه نظامیان حامی آن‌ها، بار دیگر بخشی از شهر بیجی را تصرف کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سعد ظاهر عضو شورای اداری بیجی گفت که پلیس محلی و شبه نظامیان همراه آن‌ها، تلاش کردند در مقابل حمله شبه نظامیان داعش که به مدت ۵ روز به طول انجامید، مقاومت کنند اما نبود پشتیبانی و کمبود مهمات، آن‌ها را مجبور به عقب نشینی از مرکز بیجی کرد.

پیش از آغاز این دور از نبر‌ها، هفته گذشته نیروهای امنیتی و شبه نظامیان همپیمان آن‌ها، در درون پالایشگاه مستقر شدند و دفاع از شهر را به نیروهای پلیس محلی و جنگجویان عشایر واگذار کردند.

یک افسر ارتش عراق که خواسته نامش فاش نشود گفته است: «فرماندهان بلندپایه ارتش از نیرو‌ها خواستند شهر را ترک کرده و به پالایشگاه بروند. آن‌ها می‌دانستند که بقا در شهر بیجی به داعش کمک خواهد کرد که ارتش را وارد جنگ فرسایشی کند.»

سعد طاهر گفت که آن‌ها در درون ساختمان دادگاه محاصره هستند و پس از آنکه ارتش با وجود درخواست‌های آن‌ها وارد عمل نشد، مجبور شدند مواضع خود را در مرکز بیجی ترک کنند.

غالب النفوس یکی از سران عشایر در بیجی گفت: «از فرماندهان امنیتی درخواست اسلحه و مهمات کردیم اما آن‌ها این درخواست را رد کردند. اینکه داعش تصرف هفت محله از بیجی را باز پس بگیرد، ننگین است.»

ماه گذشته نیروهای عراقی به کمک شبه نظامیان شیعه موفق شدند به چند ماه محاصره پالایشگاه بیجی بزرگ‌ترین پالایشگاه عراق توسط شبه نظامیان داعش پایان دهند.