فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تمجید از ایران و تعهد به نابودی اسرائیل در رژه نظامی حماس

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  گروه فلسطینی حماس که کنترل نوار غزه فلسطین را در دست دارد، رژه‌ای نظامی با مشارکت حدود ۲هزار تن از نیروهای مسلح خود و خودروهای حامل موشک در غزه برگزار کرد.

  در این برنامه همچنین مسئولان حماس به خاطر کمک مالی و تسلیحاتی به این گروه تمجید کردند.

  در جریان این رژه که به مناسبت بیستو هفتیم سال تاسیس حماس برگزار شد، این گروه فلسطینی متعهد به نابودی اسرائیل شد.
  توافق آتش بس میان اسرائیل و حماس که آگوست گذشته منعقد شد، به پنجاه روز جنگ میان دو طرف پایان داد؛ جنگی که به گفته مسئولان بیمارستانی، به کشته شدن ۲۱۰۰ نفر انجامید که اکثر آن‌ها غیر نظامی بودند. اسرائیل هم می‌گید که ۶۷ تن از سربازانش به علاوه سه غیر نظامی کشته شدند.

  خلیل الحیه از رهبران حماس در جریان این رژه نظامی، تاکید کرد که این گروه به میثاقنامه خود در نابودی اسرائیل پایبند است.
  او گفت: «سرنوشت این رژیم جعلی که نامش اسرائیل است، نابودی است و گردان‌های قسام به خواست خدا آن را نابود خواهند کرد.»
  در سال‌های اخیر برخی از رهبران حماس گفته بودند که با برپایی کشوری فلسطین در سرزمین‌هایی که اسرائیل آن را در جنگ ۱۹۶۷ تصرف کرده، موافق هستند. این موافقت در مقابل آتش بسی طولانی است. آن‌ها در عین حال تاکید کردند که اسرائیل را به رسمیت نخواهند شناخت.

  ابو عبیده سخنگوی گردان‌های عز الدین قسام شاخه نطامی حماس گفت در صورتی که باز سازی هزاران منزلی که در نتیجه جنگ اخیر ویران شدند یا آسیب دیدند آغاز نشود، شاید جنگی دیگر حتمی باشد.

  ابو عبیده که نقاب به چهره داشت افزود: «به کمتر از باز سازی همه آثار تجاوز وحشیانه صهیونیست‌ها به نوار غزه راضی نخواهیم شد.»
  فلسطینی‌ها نسبت به کندی روند باز سازی غزه و ورود محدود مصالح ساختمانی به این منطقه از زمانی که کشورهای خارجی اکتبر گذشته متعهد به پرداخت بیش از ۵ میلیارد دلار شدند، اظهار ناخرسندی می‌کنند.

  اسرائیل می‌گوید که در هفته‌های اخیر، حماس موشک‌هایی در دریای مدیترانه آزمایش کرد. ساکنان غزه هم می‌گویند که صدای انفجارهایی شنیدند. حماس این اخبار را تایید یا تکذیب نکرده است.

  در رژه روز یکشبه حماس، خودروهایی حامل موشک‌هایی که گفته می‌شوند دوربرد هستند و همچنین خودروهایی حامل سکوی‌های پرتاب موشک، شرکت داشتند. یک پهپاد نیز بر روی یک کامیون قرار داده شده بود که روی آن آرم حماس حک شده بود. پهپادی دیگر نیز بر فراز نیروهایی که رژه می‌رفتند، به پرواز در آمد.

  در جریان جنگ اخیر، موشک‌های دوربرد حماس، زندگی مردم را در شهرهای بزرگ اسرائیل مختل کرد. البته سامانه گنبد آهنین، با بیشتر موشک‌های شلیک شده توسط حماس مقابله کرد.

  در جریان رژه، ابو عبیده از ایران به خاطر کمک مالی و تسلیحاتی به حماس تمجید کرد.

  روابط میان حماس و ایران به دلیل اختلاف نظر بر سر دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، بحرانی شده بود. اما به نظر می‌رسد اخیرا بار دیگر روابط بر روی ریل سابق خود قرار گرفته است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران