فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اطلاعات جدید درباره طرح دی مستورا برای آتش بس در حلب

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  استفان دی مستورا فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در بحران سوریه قرار است با وزرای امور حارجه اتحادیه اروپا در بروکسل تشکیل جلسه دهد تا آن‌ها را در جریان تماس‌ها و گفت‌و‌گوهای خود با مسئولان دولتی و اپوزیسیون سوریه در خصوص طرح پیشنهادی‌اش برای آتش بس در حلب قرار دهد.

  به گزارش العربیه، برپایه اطلاعات رسانه‌ای نقل شده از منابع دیپلماتیک غربی، دی مستورا درباره درخواست اروپایی و آمریکایی برای ارسال ناظرانی به منظور نظارت بر آتش بس در حلب، گفت‌و‌گو خواهد کرد. پیش از دیدار، برخی گزارش‌ها حاکی از آن بود که وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا، در حال بررسی انتخاب فرستاده ویژه اروپایی به سوریه هستند. آن‌ها همچنین در پی حمایت از طرح دی مستورا هستند تا از راه آن بتوان سنگ بنایی برای اعتماد میان دو طرف درگیر وضع کرد.

  انتظار می‌رود که وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا به شکلی مفصل پیش نهادهای مطرح شده برای حل بحران سوریه را مورد بحث و بررسی قرار دهند. این طرح‌ها شامل ابتکار عمل‌های دی مستورا و روسیه می‌شود. علاوه بر این پیشنهادهای فرانسه و آمریکا برای توقف درگیری‌ها نیز بررسی می‌شود.

  در این نشست راهکارهای الزام آور برای نظام برای متوقف کردن عملیات نظامی‌اش و همچنین به دست آوردن حمایت شورای امنیت سازمان ملل متحد برای حمایت از طرح، بررسی می‌شود.

  فراهم کردن ناظران

  اما به گفته منابع دیپلماتیک غربی، مساله جدید، درخواست واشنگتن و کشورهای اروپایی برای تامین ناظرانی به منظور نظارت بر طرح آتش بس دی مستورا است. پیش از این دی مستورا خود برای از میان بردن شک و شبهه‌های اپوزیسیون، تلاش کرد و تاکید کرد که طرح او به معنی متوقف کردن همه عملیات نظامی است و نه موضع گرفتن دوباره نیرو‌ها. او همچنین هشدار داده است که هرگونه نقض آتش بس طبق قطعنامه احتمالی شورای امنیت، با مجازات‌هایی روبرو خواه شد. او همچنین این اطمینان را داد که متوقف کردن درگیری‌ها در حلب به هیچ وجه بخشی از طرحی برای تقسیم سوریه نیست.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران