.
.
.

رئیس جمهورعراق: شمارش معکوش برای آزادسازی موصل آغاز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فواد معصوم رئیس جمهوری عراق، روز شنبه ۱۳ دسامبر در سخنانی رسانه‌ای اعلام کرد که شمار معکوس برای آزاد سازی شهر موصل از تصرف گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، آغاز شده است.

پیش از این هوشیار زیباری وزیر دارایی عراق در مصاحبه با العربیه گفته بود که حرکت عقربه‌های ساعت برای جنگ موصل آغاز شده است.

شهر موصل دومین شهر بزرگ عراق است که ازماه ژوئن گذشته، به تصرف گروه داعش در آمد و به مرکز این گروه تندرو در عراق تبدیل شد.

در همین حال شاخوان عبد الله نماینده پارلمان عراق از ائتلاف کردستان و عضو کمیسیون امنیت و دفاع به شبکه خبری روداو گفت که هسته نیروهای نظامی که در جنگ موصل شرکت خواهند کرد، از نیروهای ارتش عراق، پیشمرگه‌های کُرد و نیروهای مسلح شکل گرفته از اهالی موصل تشکیل خواهد شد.

او افزود که نیروهای مسلح موصل در اقلیم کردستان حضور دارند و در اردوگاه‌های نظامی این اقلیم آموزش دیده‌اند.
درباره نقش نیروهای پیشمرگه، شاخوان گفت: «نیروهای پیشمرگه، با شبه نظامیان داعش در بسیاری از مناطق استان نینوا درگیر خواهند شد اما وارد شهر موصل نمی‌شوند.»

او در این باره یادآور شد: «کمیسیون امنیت و دفاع تاکید کرده است که نباید هیچ نیروی نظامی غریبی از خارج استان نینوا وارد شهر موصل شود با وجود اینکه ارتش عراق و پیشمرگه در عملیات نظامی شرکت می‌کنند.»

در همین حال جنگنده‌های ائتلاف بین الملل به سرکردگی آمریکا، حملات هوایی خود را به منطقه بعشیقه در شمال موصل آغاز کردند.
به گفته منابع امنیتی به العربیه، این حملات به منهدم شدن ۳ پایگاه شبه نظامیان انجامید.

جنگنده‌های ائتلاف بین الملل پنجم دسامبر جاری، ۱۶ موضع را در منطقه بعیشقه بمباران کرده بودند که طی آن، ده‌ها تن از شبه نظامیان داعش کشته شدند. همچنین مدیریت پلیس استان صلاح الدین اعلام کرد که ۱۵۰ تن از شبه نظامیان داعش در محوطه دانشگاه تکریت کشته شدند و ۶ خودروی این گروه، منهدم شد.