.
.
.

شیخ محمد آل مکتوم: منطقه شاهد دگرگونی‌های سریع خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، نخست وزیر امارات و حاکم امارت دبی، روز یکشنبه ۱۴-۱۲-۲۰۱۴ در سخنرانی افتتاحیه کنفرانس «همایش استراتژی عربی»، که در شهر دبی برگزار می‌شود، گفت منطقه عربی در آستانه تحولات و تغییرات بنیادین اقتصادی، سیاسی و اجتماعی قرار دارد و این دگرگونی‌ها در آینده‌ای نزدیک و به سرعت رخ خواهد داد.

شیخ محمد گفت: «حکومت‌های منطقه برای گذر از این دگرگونی‌های سریع باید انعطاف پذیری بیشتری در سیاست از خود نشان دهند تا بتوانند بر چالش‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی غلبه کرده و با حکمت و عقلانیت از تنگناهای سیاسی عبور کنند.»

در «همایش استراتژی عربی» که روز یکشنبه در دبی برگزار می‌شود، گروهی از روشنفکران و کار‌شناسان عرب و شخصیت‌های علمی و اقتصادی بین المللی به منظور بحث و بررسی مسائل سیاسی و اقتصادی منطقه و جهان در سال ۲۰۱۵ شرکت دارند.

شیخ محمد افزود: «امارات متحده عربی دارای موقعیت اقتصادی و سیاسی بسیار خوبی در منطقه و جهان است، به این دلیل که ما زود‌تر به بررسی مسائل منطقه و میزان تغییرات آن پرداختیم. بحث و بررسی در باره آینده تا حدود زیادی به ما کمک کرد تا برای ایجاد رفاه و آسایش مردم امارات تصمیم‌های سرنوشت سازی بگیریم و در این زمینه گام‌های مثبتی را برداریم.»

حاکم دبی اظهار داشت: «ما امروز در منطقه‌ای پیچیده‌تر از هر منطقه دیگر، و در چارچوب اقتصاد جهانی بهم پیوسته‌تر، با تغییرات صنعتی و تکنولوژی سریع‌تر از گذشته قرار داریم. در نتیجه ما به سرمایه گذاری بیشتر برای شناخت آینده و آمادگی برای تمام متغیرهای آن نیاز داریم».

قرار است شرکت کنندگان در این کنفرانس به بررسی وضعیت کشورهای جهان و دنیای عرب از نظر سیاسی و اقتصادی در سال ۲۰۱۵ بپردازند. کار‌شناسان و متخصصان شرکت کننده در این همایش قصد دارند راه مقابله با چالش‌های مهم سیاسی و اقتصادی و نیز مسائل کلیدی منطقه‌ای و بین المللی را شناسایی کنند.

شخصیت های شرکت کننده در کنفراس

فرانسیس فوکویاما، کار‌شناس علوم سیاسی و نویسنده کتاب معروف «پایان تاریخ» و «آخرین انسان» و همچنین پل کروگمن، برنده جایزه نوبل در اقتصاد، از شخصیت‌های شرکت کننده در این همایش هستند.

غسان سلامه، کار‌شناس سیاسی و وزیر پیشین لبنان، احمد ابوالغیط، وزیر امور خارجه سابق مصر، دکتر عبدالله سالم البدری، دبیر کل سازمان کشورهای صادرکننده نفت «اوپک»، دکتر هنری عزام، اقتصاددان و مدیر عامل سابق «دویچه بانک» در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، و بروس دی مسکیتا، یکی از مهم‌ترین نظریه پردازان در زمینه سناریوهای آینده، در این کنفرانس سخنرانی خواهند کرد.

«همایش استراتژی عربی» در ایجاد یک پلت فرم مناسب برای بررسی و شناسایی چالش‌های آینده منطقه و یافتن راه حل برای آن‌ها تاکنون موفق بوده است، به ویژه که از پلتفرم این همایش در گذشته شخصیت‌های بزرگی مانند بیل کلینتون رئیس جمهوری سابق آمریکا؛ رفیق حریری، نخست وزیر اسبق لبنان؛ ساموئل هانتینگتون اندیشمند و استاد علوم سیاسی آمریکایی؛ اریک اشمیت، رئیس «گوگل»؛ و کوفی عنان دبیر کل سابق سازمان ملل متحد سخنرانی کردند و نظریه‌های خود را برای فائق آمدن به مشکلات منطقه و جهان ارائه دادند.