.
.
.

زیباری: حرکت عقربه‌های ساعت برای جنگ موصل آغاز شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هوشیار زیباری وزیر دارایی عراق می‌گوید زمینه مشترکی میان عراق و کشورهای عربی خلیج وجود دارد تا به دولت جدید عراق فرصت گسترش روابط خود را با محیط عربی و اسلامی بدهد. او همچنین می‌افزاید که عقربه‌های ساعت برای آزاد سازی موصل از شبه نظامیان داعش، آغاز به حرکت کرده است.

زیباری در مصاحبه‌ای اختصاصی با شبکه «العربیه» گفت که جنگ با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، میلیارد‌ها دلار هزینه در بر داشت که شامل مسلح سازی، پرداخت حقوق به داوطلبان مردمی علاوه بر رسیدگی به آوارگان می‌شود.

او در همین زمینه از وجود قرار دادهای الزام آور اشاره کرد همچون قرار داد خرید جنگنده‌های اف-۱۶ از ایالات متحده آمریکا.

زیباری گفت که هفته آینده، پیش نویس نهایی بودجه سال ۲۰۱۵ را به شورای وزیران ارائه خواهد داد و پیش بینی کرد که با این پیش نویس موافقت شود.

او خاطرنشان کرد که مسیر پی گرفته شده در بودجه سال ۲۰۱۴ «هدف سازی هزینه‌ها، کاهش هزینه‌ها و از میان بردن کمبود بودجه موجود است که به ۳۵ ترلیون دینار عراقی می‌رسد» را شامل می شود.

او افزود برای نخستین بار بغداد، برای فروش تلفن‌های همراه مالیات وضع خواهد کرد؛ همچنین برای غلبه بر کسری بودجه مالیات دیگری نیز وضع خواهد شد.

وزیر دارایی عراق ادامه داد: «بخش بیشتری از بودجه به مسائل نظامی و تلاش‌ها برای دفاع از کشور اختصاص دارد و این مساله در سال ۲۰۱۵ نیز تکرار خواهد شد. احتمالا ۲۳ درصد بودجه سال ۲۰۱۵ به امنیت و دفاع اختصاص خواهد یافت.»

زیباری گفت: «سوء مدیریت وجود دارد، ما نخستین طرفی بودیم که زنگ خطر را برای اصلاحات در سازمان امنیتی به صدا در آوردیم، ما از وجود سربازان خیالی سخن گفتیم که اکنون به مساله افکار عمومی تبدیل شده است.»

درباره داوطلبان در بسیج مردمی، به گفته زیباری، ۸۰۰ میلیون دلار برای آن‌ها به عنوان حقوق در نظر گرفته شد اما این پول‌ها به همه آن‌هایی که مستحق هستند نرسید. او افزود که شکایت‌هایی از سوی شمار زیادی از داوطلبان در بسیج مردمی دریافت شده مبنی بر اینکه حقوق‌های خود را دریافت نکرده‌اند.

در همین راستا گفت: «باید همگان همکاری کنند. ارتش نقشی اصلی خواهد داشت، نیروهای پیشمرگه نقشی اساسی دارند، نیروهای بسیج مردمی هم همینطور. اما نقش مهم‌تر برای نیروهای ائتلاف بین الملل است که هم پیمانان ما هستند. اگر آن‌ها نبودند، میزان قوا بر روی زمین تغییر می‌کرد و اربیلی که از آن سخن می‌گوییم، در معرض تهدید قرار داشت.»

او با تاکید بر اینکه دولت از عشایر سنی حمایت خواهد کرد، افزود: «زمان مشخصی در این زمینه نیست اما عقربه‌های ساعت برای آغاز جنگ موصل و آزاد سازی این استان از داعش، آغاز به حرکت کرده است.»