.
.
.

حزب الله پس از مذاکره با داعش جنازه دو نیروی خود را باز پس گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک منبع آگاه از حزب الله لبنان در گفت‌و‌گو با «العربیه. نت» از مذاکراتی میان این حزب و گروه دولت اسلامی موسوم به داعش خبر داد که طی آن حزب الله توانست، جنازه‌های دو تن نیروهای خود را در جنگ با این گروه در داخل سوریه کشته شده‌اند، باز پس گیرد.

این در حالی است که ماجرای سربازان لبنانی ربوده شده توسط دو گروه داعش و النصره شاخه القاعده در سوریه، همچنان حل نشده باقی مانده و هر از چند گاهی این دو گروه، از اعدام یکی از سربازان لبنانی خبر می‌دهند. آخرین قربانی، عالی البزال بود که هفته گذشته به دست شبه نظامیان گروه النصره کشته شد.

منبع آگاه نگفته که گروه داعش، در مقابل تحویل دو جنازه، چه چیزی به دست آورده است. اما حدود یک هفته پیش نیز حزب الله با گروه النصره دست به معامله زد و طی آن یکی از نیروهای خود را که عماد عیاد نام دارد و در اسارت این این گروه بود، آزاد کرد. در مقابل حزب الله دو تن از رهبران النصره را که در عملیاتی نظامی-امنیتی به منظور تقویت موضع خود در مذاکرات به اسارت گرفته بود، آزاد کرد. این تبادل با کشته شدن علی البزال توسط النصره همزمان شد؛ اقدامی که در پی دستگیری همسر ابو علی الشیشانی از رهبران این گروه تندرو صورت گرفت.

این نخستین عملیات تبادل میان حزب الله و گروه‌های شبه نظامی نیست. پیش از این، حزب الله اقدام به مذاکره با ارتش آزاد سوریه برای آزاد کردن ۹ لبنانی کرده بود. آن‌ها در حالی که از زیارت اماکن مذهبی در ایران و عراق به لبنان باز می‌گشتند، در شهر اعزاز سوریه، ربوده شده بودند. همچنین مذاکراتی برای تحویل جنازه‌های شماری از کشته شدگان حزب الله با ارتش آزاد صورت گرفته بود.

اطلاعات رسیده از منابع حاکی از آن است که حزب الله و نظام سوریه، در پی ایجاد «گورستان‌های» ویژه شبه نظامیان «داعش» هستند که در جنگ‌ها میان دو طرف کشته می‌شوند تا بتوان از آن‌ها در جریان هر گونه عملیات مبادله در آینده، استفاده کرد.

انتظار می‌روند که مبادله اخیر میان حزب الله و داعش، موجی جدید از تنش سیاسی درباره موضوع نظامی‌های رسمی ربوده شده را ایجاد کند؛ به ویژه اینکه حالتی از سر درگمی بر دولت لبنان و کمیته‌ای که به منظور حل این بحران تشکیل داده، حاکم است.

تبادل اخیر در حالی صورت می‌گیرد که در داخل لبنان، حزب الله به مانع تراشی در مسیر تلاش‌های دولت برای حل و فصل بحران نظامی‌ها از راه قرار دادن شرط‌هایی برای خواسته‌هایی ک گروه‌های شبه نظامی مطرح می‌کنند، متهم است؛ به ویژه خواسته‌هایی که شبه نظامیان برای به دست آوردن مواد غذایی و سوخت ارائه می‌دهند و به آن‌ها در ایستادگی بیشتر در مناطقی که در محاصره شده‌اند، کمک می‌کند. عمده این مناطق در کوه‌های قلمون سوریه در نزدیک مرزهای لبنان هستند.