.
.
.

دلایل ترجیح جنگجویان خارجی بر عرب و محلی توسط داعش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به دنبال تلاش‌های مستمر گروه دولت اسلامی موسوم به داعش برای جذب جنگجویان خارجی به طور خاص، و استفاده از آن‌ها در جنگ عراق و سوریه، پرسش‌های زیادی مطرح شده که این نیرو‌ها چه مزایایی برای داعش دارند و چرا این گروه، نیروهای خارجی را بر جنگجویان منطقه‌ای و محلی ترجیح می‌دهد.

پاتریک کوکبرن، کار‌شناس امور خاورمیانه در مصاحبه‌ای با روزنامه فرانسوی لوموند در این باره گفته است: «گروه داعش دو نوع نیروی جهادی در میان نیروهای خود جای داده است. گروه اول کسانی که در برخی رشته‌های فنی دارای مهارت و تخصص هستند و گروه دوم آنهایی که فاقد این مهارت‌ها هستند».

پاتریک در ادامه افزوده است: «جنگجویانی که از لیبی و چچن وارد صفوف داعش می‌شوند از مهارت جنگی بسیار بالایی برخوردارند. به همین دلیل داعش ترجیح داده است که این گروه را در جبهه‌های جنگ به مناطق حساس اعزام کند. با گسترش نفوذ و کنترل داعش بر مناطق گسترده‌ای از عراق و سوریه، این گروه به افراد تکنسین و کار‌شناس در زمینه‌های مختلف از جمله شبکه‌های اجتماعی و ارتباطات و افرادی که به زبان‌های خارجی مختلفی مسلط هستند، نیاز بیشتری پیدا کرده است».

این کار‌شناس خاومیانه می‌گوید: «نیروهایی که از کشورهای غربی به داعش ملحق می‌شوند، تمام نیازهای داعش در زمینه‌های فنی مربوط به تکنولوژی ارتباطات را برآورده می‌کنند».

نیروی بهتر برای انجام عملیات انتحاری

به عقیده این کار‌شناس فرانسوی: «جهادگران خارجی علاوه بر داشتن تخصص‌های لازم، برای انجام عملیات انتحاری نیز مناسب ترند. زیرا این افراد با انگیزه‌های عقیدتی به داعش ملحق می‌شوند، در نتیجه قانع کردن آن‌ها برای انجام عملیات انتحاری آسان‌تر خواهد بود. طبق تحقیقات و بررسی‌ها، مشاهده شده که افراد خارجی نسبت به جهادگران سوری یا عراقی در انجام عملیات انتحاری شور و شوق بیشتری از خود نشان می‌دهند. از سوی دیگر جهادگری که از طریق گروه‌های تندرو به اسلام گرویده است، می‌خواهد با انجام یک عملیات انتحاری» ایمان راسخ «خود را آشکار کند و با مرگ خود آن را به نمایش بگذارد».

پاتریک می‌افزاید: «جذب نیروهای خارجی و برجسته کردن نقش آن‌ها در تشکیلات نظامی از سوی داعش، جنبه تبلیغاتی نیز دارد. این گروه می‌خواهد به جهانیان بگوید، نه تنها از سوی برخی‌ها در منطقه مورد حمایت است، بلکه از پشتیبانی جهانی توده‌های مسلمان نیز برخوردار است. این تبلیغات به صورت آشکار در فیلم‌های ویدیویی این گروه در شبکه‌های اجتماعی مشخص است. تصویر برداری از سوزاندن گذرنامه‌های غربی توسط جوانان مسلمانی که از اروپا به داعش ملحق شده‌اند وسپس پخش تصاویر ویدیویی این اقدام در شبکه‌های اجتماعی را می‌تواند نمونه‌ای از این تبلیغات باشد. این اقدام داعش به منظور بی‌اهمیت جلوه دادن زندگی در غرب و با هدف تشویق و جذب جوانانان غربی به گروه‌های تندرو صورت می‌گیرد. رهبران داعش بر این باورند که هرچه بیشتر در شبکه‌های اجتماعی فعالیت کنند، نیروی بیشتری به گروه خود جذب خواهند کرد».

آرزوهای بلند پروازانه جهانی

شاید یکی از مهم‌ترین راز‌های داعش در بکارگیری جنگجویان خارجی از نظر تبلیغاتی، تلاش برای اثبات این نظریه است که این گروه اهدافی فرا‌تر از عراق و سوریه دارد. این تشکیلات تندرو می‌خواهد به عقایده خود رنگی جهانی دهد و بر اساس این باور نام گروه را «دولت اسلامی» انتخاب کرده است. به همین منظور ابوبکر البغدادی در سخنرانی خود به مناسبت اعلام خلافت عمدا بر این جنبه تاکید که در «دولت اسلامی» عرب‌ها و غیرعرب‌ها، سفید پوستان و سیاه پوستان، شرقی‌ها و غربی‌ها، همه در کنارهمدیگر به صورت برادرانه زندگی خواهند کرد. عراق تنها به عراقی‌ها متعلق نیست و سوریه تنها متعلق به سوری‌ها نیست، سرزمین از آن خداست و همه در آن حق دارند زندگی کنند.

جلب توجه رسانه‌های غربی

پاتریک کوکبرن می‌افزاید: «داعش در استراتژی تبلیغاتی خود برای جلب توجه رسانه‌های غربی تا حدودی موفق بوده است برای نمونه وقتی این گروه اقدام به تصویر برداری از سربریدن سربازان سوری کرد، با اینکه رسانه‌های غربی تنها به مشارکت ماکسیم هاورد فرانسوی در این سر بری‌ها پرداختند، اما پوشش همین جنبه از حادثه بسیار گسترده بود و در نتیجه این گروه توانست رسانه‌های غربی را به خود جلب کند».

این کار‌شناس می‌افزاید: «گروه داعش در مقایسه با دیگر گروه‌های تندرو مانند القاعده و طالبان بیشتر از نیروهای خارجی استفاده می‌کند. اغلب جنگجویان القاعده از کشورهای عربی بودند. طالبان نیز بیشتر به نیروهایی اعتماد داشت که از مناطق اطراف افغانستان از طریق جذب دانش آموزان مدارس دینی یا از یارگیری در اردوگاه‌های پناهندگان به این گروه پیوسته بودند. اما داعش بیشترین نیروی خود را از طریق شبکه‌های اجتماعی و دیگر رسانه‌های اینترنتی جذب می‌کند».