فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • فرمان آماده باش مقتدی صدر به نیروهای خود برای دفاع از سامرا

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق از گروه های شیعه فعال در این کشور، از شبه نظامیان وابسته به خود خواست برای جنگ با شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش در دفاع از شهر سامرا، به حال آماده باش در آیند.

  در شهر سامرا یکی از مزارهای مذهبی مقدس برای شیعیان قرار دارد. این مزار هشت سال پیش در جریان جنگ فرقه ای در عراق، هدف بمب گذاری قرار گرفت.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، دفتر مقتدی صدر در بیانیه ای به حضور شبه نظامیان گروه داعش در اطراف سامرا اشاره کرده و تاکید کرده است: «با توجه به شرایط استثنایی و خطر تروریست ها که شهر سامرا را تهدید می کند، از تمام گردان های شیعه می خواهیم برای لبیک گفتن به ندای جهاد، ظرف 48 ساعت به حال آماده باش در آیند و منتظر فرمان های بعدی باشند.»

  این بیانیه حاوی تاریخ چهارشنبه 10 دسامبر است.

  مرکز شهر سامرا در کنترل نیروهای عراقی و چند گروه شبه نظامی شیعه است. گروه داعش هم مناطق وسیعی از شمال و غرب عراق و همچنین مناطقی از سوریه را تصرف کرده و در این مناطق، برپایی خلافت اسلامی اعلام کرده است.

  گردان های شبه نظامی وابسته به گروه صدر، حدود دو ماه پیش از شهر سامرا خارج شده بودند. اما بیانیه اخیر این احتمال را به وجود آورده که در صورت آغاز حمله شبه نظامیان داعش به سامرا، این نیروها بار دیگر به شهر باز گردند.

  شبه نظامیان تندرو هم اکنون در مناطقی نزدیکی به سامرا در دو طرف شرق و غرب این شهر، مستقر هستند. این شهر در 125 کیلومتری بغداد پایتخت عراق قرار دارد.

  ارتش عراق کنترل جاده منتهی به جنوب سامرا را در دست دارد. اما شبه نظامیان دو شهرک المعتصم و الاسحاقی را که در نزدیکی این جاده واقع هستند، تصرف کرده اند.

  یک سرهنگ در فرماندهی عملیات سامرای ارتش عراق گفته است که به نظر می رسد شبه نظامیان داعش برای حمله مستقیم به شهر سامرا یا آغاز جنگی فرسایشی در این شهر به منظور منصرف کردن نیروهای دولتی از درگیری های شمال بر سر شهر تکریت، برنامه ریزی می کنند.

  شهرهای سامرا، تکریت و بیجی، در استان صلاح الدین واقع در شمال بغداد قرار دارند. نیروهای دولتی عراقی موفق شدند محاصره پالایشگاه نفت بیجی، بزرگترین پالایشگاه عراق توسط شبه نظامیان داعش را بشکنند.

  اما کنترل بیجی توسط نیروهای عراقی مستحکم به نظر نمی رسد. روز دوشنبه کاروان خالد العبیدی وزیر دفاع عراق در حین عبور از بیجی، هدف شلیک آتش قرار گرفت که طی آن دو سرباز ارتش کشته شدند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران